Brak opisu obrazka

Opera Kabalista Józefa Elsnera

Na przełomie maja i czerwca 2019 r. Filharmonia Opolska świętowała 250. rocznicę urodzin swojego patrona – Józefa Elsnera. Z tej okazji odbyło się wiele wydarzeń artystycznych dla melomanów zarówno tych dużych jak i najmłodszych.

Najważniejszym wydarzeniem było wystawienie Opery komicznej „Kabalista” Józefa Elsnera, która po 163 latach została wskrzeszona przez dyrektora Przemysława Neumanna. Opera była jednym z ulubionych gatunków muzycznych kompozytora z Grodkowa, dlatego koncepcja obchodów rocznicy jego urodzin została oparta właśnie na wyreżyserowaniu jednej z jego oper. Opera zostało bardzo entuzjastycznie przyjęte przez publiczność, którą zachwycił rozmach przedsięwzięcia jak i aktualność prezentowanych treści.

Relację z tego wydarzenia można posłuchać w Radiu Opole

Opera została wystawiona podczas dwóch wieczorów 31.05. oraz 01.06.2019 r. Wystąpili: Sylwester Smulczyński (Czesław), Ewa Tracz (Żona), Sebastian Szumski (Jędrzej), Moniak Buczkowska (Agata), Bartosz Gorzkowski (Walery), Damian Żebrowski (Doktor), Paweł Serafin (Jurysta), Michał Bączyk (Poeta) oraz Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Opolskiej pod dyrekcją Przemysława Neumanna. Reżyserem opery był Krzysztof Szaniecki.

Zdjęcia z Kabalisty można obejrzeć na Fan page Filharmonii

 Relacja TVP Opole – Strefa Kultury

Józef Elsner urodził się dokładnie 1 czerwca, dlatego najwięcej atrakcji zostało zaplanowanych na 1 czerwca. Z tej okazji w Sali kameralnej odbył się Koncert kameralny na cztery ręce w wykonaniu Ravel Piano Duo prezentujący kompozycje Mistrza oraz jego najzdolniejszych uczniów – Chopina, Dobrzyńskiego oraz Wolffa.

Zdjęcia z koncertu Ravel Piano Duo

Natomiast od godz. 14:30 na skwerze przed Filharmonią Opolską odbył się Piknik Rodzinny Muzyczny, podczas którego dzieci uczestniczyły w licznych zabawach i warsztatach edukacyjnych. Nie zabrakło także słodkości oraz urodzinowego tortu.

Relacja Radia Opole z Rodzinnego Pikniku i Koncertu kameralnego

Zdjęcia z Rodzinnego Pikniku

Przez cały weekend w można było także oglądać wystawę poświęconą osobie i twórczości naszego patrona oraz jego związków z Opolem i Filharmonią Opolską.

Zdjęcia z wystawy

Brak opisu obrazka

Opera Kabalista J. Elsnera

Brak opisu obrazka

Ravel Piano Duo

Brak opisu obrazka

Wystawa Józefa Elsnera

Brak opisu obrazka

Rodzinny Piknik Muzyczny

 

 

Brak opisu obrazka

Urodziny Elsnera