Brak opisu obrazka

dr hab. Maciej Fortuna, prof. AMP

kompozytor, trębacz jazzowy, manager kultury, prawnik

Absolwent wrocławskiej Akademii Muzycznej, w której z wyróżnieniem ukończył studia instrumentalne pod kierunkiem prof. dr hab. Piotra Wojtasika w specjalności trąbka jazzowa (2010). Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (2008) w Katedrze Prawa Cywilnego, Handlowego i Ubezpieczeniowego, pod kierunkiem dr hab. Andrzeja Janiaka, prof. UAM. Studiował projektowanie graficzne na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.

Specjalizuje się w realizacji multidyscyplinarnych przedsięwzięć artystycznych, takich jak m.in. wystawiana w Hong Kongu i Madrycie Fortuna Plays Szymborska, prezentowana w San Sebastian, Chicago czy Edynburgu Elektroakustyczna Transkrypcja Muzyki Filmowej Krzysztofa Pendereckiego, wykonywana w Paryżu, Wiedniu oraz Rzymie Muzyka na trąbkę i organy. Zrealizował pierwszy koncert zespołu jazzowego we wnętrzu wulkanu (Thríhnúkagígur, Islandia). Za jego sprawą doszło do reaktywacji orkiestry Rozrywkowej Polskiego Radia w Poznaniu – Poznańskiej Piętnastki, którą kieruje od 2017 roku.

Jest autorem kilkuset utworów na składy kameralne oraz kilkunastu pozycji na większe obsady, w tym orkiestry. Prawykonania jego kompozycji miały miejsce w ramach festiwali o zasięgu krajowym i międzynarodowym, m.in. International Trumpet Guild (USA), Jazzaldia (Hiszpania), Jarasum (Korea). Premiery autorskich kompozycji Macieja Fortuny przybierały także formę wydarzeń specjalnych m.in. Victoria’18 na 100 trąbek i perkusję (2018), Koncert w burzy (2018), Muzyka na skórze, drewnie, rogu i mosiądzu (2021). Twórczość Macieja Fortuny obejmuje również aranżacje utworów instrumentalnych i wokalno-instrumentalnych na składy orkiestrowe, big-bandy oraz zespoły kameralne o zróżnicowanym instrumentarium.

Jako wykładowca akademicki, doktor habilitowany sztuk muzycznych, profesor Akademii Muzycznej w Poznaniu, realizował projekty badawcze, projekty nagraniowe i wydawnicze oraz przedsięwzięcia edukacyjne w Polsce, USA, Azji i wielu krajach Europy. Uczestniczył z ramienia uczelni w krajowych i międzynarodowych sympozjach oraz konferencjach naukowych.

Jest producentem muzycznym, założycielem studia nagrań Fortuna Music. Wydał ponad dwadzieścia w pełni autorskich płyt oraz kierował kilkudziesięcioma projektami wydawniczymi obejmującymi nagrania dźwiękowe oraz produkcje wideo. Wśród nich wyróżnić można nominowany do nagrody Fryderyk album Maciej Fortuna Quartet Lost Keys (2010) oraz nagradzany na wielu festiwalach filmowych w kraju i za granicą film dokumentalny The Volcano Concert (2017) wydany w koprodukcji z A&P Film.

Zdolności managerskie rozwijał kierując agencją koncertową, oficyną wydawniczą, studiem nagrań oraz stowarzyszeniami. Posiada doświadczenie w zarządzaniu firmami prowadzącymi działalność gospodarczą w obszarze kultury, w różnych formach podatkowych i prawnych. Począwszy od jednoosobowej działalności gospodarczej przez spółkę prawa handlowego po stowarzyszenia zwykłe, rejestrowe oraz organizacje posiadające status organizacji pożytku publicznego.

Ukończył liczne kursy i szkolenia z zakresu marketingu internetowego. Specjalizuje się w marketingu obszaru kultury, w szczególności w zakresie realizacji kampanii promocyjnych w internecie i w mediach społecznościowych.

Zrealizował kilkadziesiąt projektów dotacyjnych, zarówno ze środków jednostek samorządu terytorialnego, jak i z programów ministerialnych oraz unijnych. Był również ekspertem oceny wniosków dotacyjnych w Narodowym Instytucie Wolności.

Na przestrzeni lat współpracował z trzema kancelariami prawnymi zdobywając doświadczenie w dziedzinie praw autorskich oraz w prawie ubezpieczeń.

Został wyróżniony m.in. odznaką honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej (2015), Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę (2022), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2021) czy Nagrodą Artystyczną Miasta Poznania (2014).

Od 1 września 2024 roku Maciej Fortuna jest dyrektorem naczelnym Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera w Opolu.