Brak opisu obrazka

Konferencja prasowa

Po pełnym wzruszeń i dostojnym sezonie, którego centralnym punktem były obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, Filharmonia Opolska w 68. Sezonie Artystycznym pozwoliła sobie na głęboki oddech i świeże pomysły. W lekki i dowcipny sposób zapowiada je kampania, podsumowana prostym hasłem: Chodź do Filharmonii!

Istotę działania Filharmonii nadal stanowią koncerty symfoniczne, a w ich ramach kontynuowany będzie ceniony przez publiczność cykl Strefa gwiazd. Swoją obecnością zaszczycą go wybitni dyrygenci (Antoni Wit oraz Eugene Tzigane), światowej klasy instrumentaliści (Krzysztof Jabłoński) oraz laureaci najbardziej prestiżowych, międzynarodowych konkursów (m.in. Aleksey Semenenko czy  Santiago Cañón-Valencia). Nie zabraknie także koncertów specjalnych – obok znanych już Gal Noworocznych z batutą i humorem czy Walentynkowych koncertów muzyki filmowej w repertuarze pojawiły się propozycje takie jak: koncert zatytułowany W dzień Bożego Narodzenia z muzyką Piotra Czajkowskiego (nieśmiertelny Dziadek do orzechów) oraz Johna Williamsa (pieśni z kultowego filmu Kevin sam w domu), wyjątkowy program Od Texasu do Nowego Jorku czy projekcja filmu Karol. Człowiek, który został papieżem z muzyką słynnego Ennio Morricone wykonaną na żywo przez opolskich Filharmoników z okazji setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II.

Tradycyjnie już, w propozycjach na nowy sezon ważną rolę odgrywa muzyka wokalno-instrumentalna: jesienią Filharmonia wystawi operę Aida Giuseppe Verdiego w wersji koncertowej, a tuż przed świętami Wielkiej Nocy artyści sięgną po arcydzieło Jana Sebastiana Bacha – Pasję według świętego Mateusza.

68. Sezon Artystyczny będzie czasem kontynuacji cyklu koncertów kameralnych, ale warto wspomnieć o jeszcze jednej nowości zainspirowanej żywiołowymi reakcjami publiczności: serii zatytułowanej W starym kinie, w której wybitny polski organista – Karol Mossakowski – improwizowaną muzyką dopełni czarno-białe, nieme filmy. Rok 2020 w całym muzycznym świecie poświęcony będzie postaci Ludwiga van Beethovena ze względu na przypadającą w tym czasie 250. rocznicę jego narodzin. Twórczości najmłodszego z klasyków wiedeńskich i prekursora romantyzmu zarazem spodziewać się możemy również w programie Filharmonii Opolskiej.

Uwielbiane przez mieszkańców Opolszczyzny koncerty rodzinne w rozpoczynającym się właśnie sezonie rozgrywać się będą Za siedmioma górami, za siedmioma lasami… Ale to nie jedyna propozycja edukacyjna Filharmonii Opolskiej, przy Krakowskiej można także wziąć udział w: warsztatach rodzinnych Power of melody, koncertach przygotowanych przez seniorów Filharmonicy dzieciom skierowanych do grup przedszkolnych; grupy szkolne mogą uczestniczyć w lekcjach muzycznych oraz otwartych próbach generalnych. Ponadto realizowany jest projekt dedykowany klasom przedmaturalnym oraz maturalnym filharmonia / ostrożnie, wciąga!!! zachęcający młodzież do uczestnictwa w koncertach symfonicznych.

Filharmonia Opolska przygotowała dla swoich najwierniejszych melomanów atrakcyjną ofertę abonamentową. Nowością w polityce biletowej instytucji jest wprowadzenie trzech stref w sali koncertowej, dzięki czemu ceny wstępu na koncerty stały się bardziej elastyczne.