Orkiestra Filharmonii Opolskiej podczas 27. Festiwalu im. Ludwiga Van Beethovena

Orkiestra Filharmonii Opolskiej podczas 27. Festiwalu im. Ludwiga Van Beethovena

Filharmonia Opolska od kilku lat zdobywa i przeznacza środki na odkodowanie z rękopisów zapomnianych dzieł polskich kompozytorów. Z końcem roku ukazało się kolejne wydawnictwo, tym razem utwór Witolda Maliszewskiego – Scherzo i Uwertura (ku czci Schuberta).

Utworu tego melomani mieli okazję już posłuchać dwukrotnie. Opolscy filharmonicy pod batutą dyrektora Przemysława Neumanna wykonali je podczas tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa i drugi raz w ramach 27. Festiwalu im. Ludwiga Van Beethovena.
Witold Maliszewski napisał uw utwór na konkurs w 1928 roku organizowany w Genewie. Zadanie polegało na dokończeniu VIII Symfonia h-moll Franciszka Schuberta. Ta symfonia ma tylko dwie części zamiast czterech i sto lat po śmierci [Schuberta] powstało Scherzo i finał tej symfonii, potem przemianowany na uwerturę ku czci Schuberta. Maliszewski za swój utwór zdobył II nagrodę.

Utwór udało się odkodować dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Muzyczny Ślad 2019 realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca w Warszawie.

Kolejne odkodowane dzieło wpisuje się w wieloletni plan popularyzacji Polskiej muzyki zapomnianej, który realizuje Filharmonia Opolska. Materiały orkiestrowe przygotowano cyfrowo do wykonywania współcześnie i są dostępne za darmo.

O nowym odkodowanym dziele opowiadał w TVP dyrektor Przemysław Neumann, materiał można zobaczyć pod tym linkiem.