Ostatni piątek marca sprawił, że w serca naszych melomanów wypełniły się miłością i pokojem.

Koncert Muzyka pokoju rozpoczął utwór Uwertura uroczysta Campana ukraińskiego twórcy Mykhailo Shvedy. Utwór powstał dwa lata temu, a dedykowany został przez kompozytora swojej żonie. Po niespełna dziesięciu minutach, współczesnych harmonii i wyraźnie brzmiących tytułowych Campane, czyli dzwonów, na scenę wkroczyła Mariam Batsashvili. Wykonała w niezwykle porywający sposób dwa spośród jej ulubionych koncertów: Koncert fortepianowy a-moll op. 7 Clary Schumann oraz I Koncert fortepianowy Es-dur Ferenca Liszta. Niezwykle wymagające partie solowe nie stanowiły żadnej trudności dla Laureatki m. in. I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów im. Franciszka Liszta w Weimarze.

Brak opisu obrazka

fot. M. Grocholski

 

Po długich i gorących owacjach na stojąco Mariam Batsashvili zagrała krótki i uroczy bis – Mały kaprys w stylu Offenbacha Gioacchina Rossiniego.

Drugą część koncertu wypełniła muzyka Witolda Maliszewskiego, a dokładniej III Symfonia c-moll op. 14. Jest to jeden z utworów, który znajduje się na trzypłytowym albumie “Witold Maliszewski – dzieła symfoniczne” nominowanym do najważniejszej polskiej nagrody fonograficznej – Fryderyk 2022.

Brak opisu obrazka

fot. M. Grocholski

 

Szczegółową relację z koncertu przygotowaną przez red. Małgorzatę Ślusarczyk można odnaleźć na stronie Radia Opole.

 

Państwa uwadze polecamy recenzję koncertu, która ukazała się w Ruchu Muzycznym.

 

Zapraszamy na relację z koncertu, która ukazała się w Strefie Kultury, wyemitowanej 29 marca 2022 r. w TVP3 Opole. Relacja z Filharmonii od 7:11

Po każdym koncercie z cyklu Strefa Gwiazd można spotkać się z solistą w specjalnie zaaranżowanym przez nas miejscu we foyer.

 

Brak opisu obrazka

fot. M. Grocholski