I. POLSKA MUZYKA FILMOWA
Zwykłe mariaże klasyki z mainstreamem nie kończą się niczym dobrym. Od każdej reguły jest jednak wyjątek – w tym wypadku na imię mu MUZYKA FILMOWA.
Jest to ostatnio głośny temat: rzesze wielbicieli uczestniczą w poświęconych jej festiwalach; triumfy świecą filmowe playlisty i stacje radiowe; powstają orkiestry ukierunkowane wyłącznie na wykonanie soundtracków. Również Filharmonia Opolska, wychodząc naprzeciw żywemu zainteresowaniu Melomanów dziesiątą muzą, zaplanowała cztery koncerty pod znakiem wielkiego ekranu. W 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę postawiliśmy na kompozycje tylko i wyłącznie polskich filmów. W programie koncertów znajdą się dzieła m.in.: Wojciecha Kilara, Michała Lorenca i Krzesimira Dębskiego. Koncerty opatrzone będą ciekawymi komentarzem słownym na temat kinematografii polskiej. Pełnia brzmienia orkiestry symfonicznej i najsłynniejsze kompozycje muzyczne polskich mistrzów kina na żywo – to oferta skierowana do rodziców z dziećmi, młodzieży i seniorów. Tak atrakcyjna oferta programowa z całą pewnością zachęci do wizyty w filharmonii również tych, którzy wcześniej nie korzystali z oferty instytucji.

02.02.2018
03.02.2018
04.02.2018
09.02.2018

Krzesimir Dębski – Suita z muzyki do filmu Ogniem i mieczem 
Michał Lorenc – Bandyta: Taniec Eleny 
Wojciech Kilar – Suita z muzyki do filmu Pan Tadeusz

 

II. 66. SEZON ARTYSTYCZNY FILHARMONII OPOLSKIEJ POD HASŁEM MUZYKI RODZIMYCH KOMPOZYTORÓW

Repertuar całego sezonu artystycznego Filharmonii Opolskiej został skonstruowany w taki sposób, aby upamiętniać i przyczynić się do popularyzacji muzyki polskiej w tak ważnym dla Polski – 2018 roku.

Już w 2017 roku Filharmonia Opolska skierowała swoją uwagę na przygotowanie publiczności do wydarzeń związanych z prezentacją dzieł naszych mistrzów.

Podczas Inauguracji Sezonu Artystycznego zabrzmiało dzieło patrona Filharmonii Opolskiej – Józefa Elsnera, kompozytora wywodzącego się z ziemi opolskiej, nauczyciela Fryderyka Chopina. Z muzyką naszego patrona opolscy melomani spotykają się jeszcze dwukrotnie w nadchodzącym sezonie artystycznym. Przyjmując popularyzację muzyki polskiej jako powinność wobec twórców żyjących przed nami, niektóre koncerty objęto hasłem: Polska Muzyka Zapomniana, które stanowić będą jej esencję.

Dzieła włączone do projektu TUTTI.pl dopełniają naszą wizję artystyczną zwrócenia uwagi na dzieła polskie, bardzo często zamknięte w bibliotekach lub zaginione.

Popularyzację polskich kompozytorów włączyliśmy również do projektów skierowanych  bezpośrednio do dzieci i młodzieży, m.in. realizowanego w ramach projektu „Meloman (pilnie) poszukiwany”. W ramach projektu młodzi melomani już grudniu usłyszą dzieło Witolda Lutosławskiego.

Regularnymi uczestnikami wydarzeń realizowanych w Filharmonii Opolskiej są uczniowie szkól muzycznych, dla których poznawanie muzyki polskich twórców stanowi niezmierzoną wartość dydaktyczną – gdyż niektóre z prezentowanych dzieł nie posiadają nawet nagrań na odpowiednim poziomie artystycznym.

Dlatego też, stałe wzrasta zainteresowanie młodzieży, jak również osób starszych, muzyką polską – spuścizną wielkich, często niesłusznie zapomnianych kompozytorów.

Programy koncertowe zostały skierowane do szerokiej publiczności, nie tylko z terenu województwa opolskiego, ale także z całej Polski.

11.11.2017
Zygmunt Noskowski – Wariacje e-moll na temat własny
Ignacy Feliks Dobrzyński – Uwertura do opery Monbar op. 30

11.12.2017
Witold Lutosławski – Livre pour orchestre

23.02.2018
Witold Maliszewski – Koncert fortepianowy b-moll

09.03.2018
Ludomi Różycki – Koncert na skrzypce i orkiestrę
Zygmunt Noskowski – Symfonia nr 1 A-dur

16.03.2018
Witold Maliszewski – Symfonia nr 1 g-moll op. 8

03.05.2018
Józef Elsner – Uwertura do opery Leszek Biały czyli Czarownica z Łysej Góry
Karol Szymanowski – Etiuda b-moll op. 4 nr 3
Mieczysław Karłowicz – Epizod na maskaradzie op. 14

25.05.2018
Stanisław Moniuszko – Uwertura do opery Flis

22.06.2018
Fryderyk Chopin – Koncert fortepianowy nr 2 f-moll op. 21
Witold Lutosławki – Koncert na orkiestrę

 

Brak opisu obrazkaBrak opisu obrazka