Brak opisu obrazka
20 grudnia 2019, piątek | 19:00
W DZIEŃ BOŻEGO NARODZENIA

Strefa I – 40 zł, 20 zł
Strefa II – 30 zł, 15 zł
Strefa III – 20 zł, 10 zł

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej

Akademicki Chór Politechniki Opolskiej

Ludmiła Wocial-Zawadzka – przygotowanie chóru

Chór Filharmonii Opolskiej

Przemysław Neumann – dyrygent


W programie:

Piotr Czajkowski Dziadek do orzechów akt I (45’)

John Williams – Trzy pieśni świąteczne z filmu Kevin sam w domu (11’)


O repertuarze:

Dziadek do orzechów, czyli bajkowa opowieść o wieczerzy wigilijnej, prezentach i niezwykle wyśnionych historiach – to bożonarodzeniowy klasyk. Na filharmonicznych scenach zwykle prezentowany jest jednak w formie suity, będącej zbiorem najatrakcyjniejszych fragmentów baletu. Strategia taka pozbawia niestety Dziadka całościowej narracji i wartkiej akcji. Dyrektor Filharmonii Opolskiej – Przemysław Neumann – w 2018 roku będąc słuchaczem znamienitego festiwalu BBC Proms w Londynie, podpatrzył koncepcję koncertowego wykonania całego pierwszego aktu dzieła i postanowił przedstawić ją opolskiej publiczności. Dopełnieniem programu tego wieczoru (jednoczęściowego, a przez to nieco krótszego) będą trzy pieśni świąteczne na chór i orkiestrę Johna Williamsa, oryginalnie stanowiące ścieżkę dźwiękową do kultowego już filmu Kevin sam w domu.


A to ciekawostka!

John Williams zanim rozpoczął karierę kompozytorską, pracował jako muzyk sesyjny, pianista w klubach jazzowych

oraz grając w orkiestrze wytwórni filmowej 20th Century Fox.

Na swojej zawodowej drodze spotkał uznanego już wtedy autora muzyki do Różowej pantery – Henry’ego Manciniego. Gdy ktoś zwrócił się do Włocha z propozycją stworzenia nowej ścieżki dźwiękowej, mistrz odpowiedział: ja niestety jestem bardzo zajęty, ale mam w orkiestrze zdolnego pianistę, który ponoć coś komponuje. Tym pianistą był oczywiście młody Johnny Williams, który wzorcowo wykorzystał otrzymaną od losu szansę.


Ten koncert polecamy szczególnie:

Rodzinom z dziećmi powyżej siódmego roku życia oraz każdemu, pragnącemu poczuć atmosferę zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.