6 marca 2020, piątek | 19:00
WIOLONCZELA W ROLI GŁÓWNEJ
Beethoven 2020

Strefa I – 50 zł, 25 zł
Strefa II – 40 zł, 20 zł
Strefa III – 30 zł, 15 zł

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej 
Santiago Cañón Valencia – wiolonczela
Przemysław Neumann – dyrygent

W programie:
Antonín Dvořák – Koncert wiolonczelowy h-moll op. 104 (42’)
Ludwig van Beethoven – VIII Symfonia F-dur op. 93 (27’)

O repertuarze:
Tym razem obędzie się bez uwertury – Koncert wiolonczelowy Dvořáka jest bowiem koncertem-symfonią. Obłędny, cudowny, poruszający najgłębsze struny serca. Z potężną partią orkiestry przypominającą muzykę słowiańskiej duszy w iście hollywoodzkiej wersji, z ciemnymi instrumentami dętymi drewnianymi, z rozczulającą waltornią, z perlistymi solówkami skrzypiec koncertmistrza, ze wzruszającymi melodiami wiolonczeli przeplatanymi fragmentami takiej siły i zdecydowania, która największego osiłka wbija w fotel. Ten Koncert po prostu trzeba znać i kochać. Druga część wieczoru to kolejny ukłon w stronę dostojnego jubilata, Beethovena. Ósma od pierwszych dźwięków sprawia, że kąciki ust unoszą się w niewymuszonym uśmiechu. Trudno uwierzyć, że w czasie jej tworzenia choroba słuchu kompozytora postępowała bardzo gwałtownie, a sześć lat później Ludwig nie słyszał już nic.

A to ciekawostka!
Jeden z największych romantyków w historii muzyki – Johannes Brahms – napisał dwa koncerty fortepianowe, koncert skrzypcowy i koncert podwójny na skrzypce i wiolonczelę. Ten sam Brahms jest autorem chyba największego komplementu w dziejach! Tak powiedział swojemu przyjacielowi, Dvořákowi, po wysłuchaniu jego koncertu wiolonczelowego: Gdybym wiedział, że wiolonczela jest zdolna do takich rzeczy, sam bym napisał ten koncert.

Ten koncert polecamy szczególnie:
Tym, którzy nie mogą doczekać się prawdziwej wiosny i pragną za pomocą muzyki dodać sobie energii; miłośnikom obiektywnego piękna; początkującym melomanom; wszystkim tym, którzy w filharmonii ostatni raz byli z klasą w podstawówce i chcieliby odczarować wspomnienia o muzyce klasycznej.

 

Koncert realizowany w ramach programu filharmonia / ostrożnie, wciąga!!!
Program współorganizuje Instytut Muzyki i Tańca.Patronat medialny:Współpraca redakcyjna: