Brak opisu obrazka
17 listopada 2023, piątek | 19:00
Chryzantemy

Bilety:
Normalny – 50 zł
Ulgowy – 40 zł

Kwartet smyczkowy Angelus

Ewa Andruszkiewicz – skrzypce

Andrii Kreshchenskyi – skrzypce

Sabina Sułkowska-Uronek – altówka

Mirosław Makowski – wiolonczela


W programie:

Giacomo Puccini – Crisantemi (6′)

Stanisław Moniuszko – I Kwartet smyczkowy d-moll (15′)

Antonín Dvořák – Kwartet smyczkowy op. 96 F-dur Amerykański (28′)


Za nami już pięć sezonów koncertów kameralnych. Zimą 2018 roku zadaliśmy sobie kilka pytań: co z tymi melomanami, którzy szukają odmiany? Którzy – raz na jakiś czas – chcieliby doświadczyć bardziej intymnej atmosfery koncertu; w mniejszym wolumenie dźwięku, niczym w szepcie, odnaleźć tę szczególną intensywność emocji? A co z tymi, którzy nie najlepiej czują się na dużych zgromadzeniach i z tego powodu preferują muzyczne seanse z filiżanką herbaty lub kieliszkiem wina na własnej kanapie? Reszta potoczyła się lawinowo, bo (dość dobrze już znana i doceniana przez publiczność) koncepcja cyklu FO Kameralnie zrodziła się właściwie w jednej chwili.


Jego kolejną odsłonę klamrą zepną kwintety fortepianowe: w obu koncertach wystąpią muzycy Filharmonii Opolskiej, ramię w ramię z zaproszonymi artystami. Wykonają kompozycje Schumanna, Zarębskiego, Brucha i Brahmsa – utwory stanowiące zawodowe marzenie wielu ambitnych instrumentalistów. To nie jedyne evergreeny 72. Sezonu Artystycznego; w programie znalazło się także miejsce dla Kwartetu Amerykańskiego Dvořáka, Czterech pór roku Vivaldiego (te zabrzmią w niespotykanej transkrypcji na cztery saksofony) czy Historii tanga Piazzolli. Nie zabraknie także muzyki dawnej, improwizacji inspirowanych słynną czwórką z Liverpoolu, dzieł Józefa Elsnera oraz francuskiego spojrzenia na musique de chambre.


 


Brak opisu obrazka

fot. Michał Grocholski


Kwartet smyczkowy Angelus


Kwartet smyczkowy Angelus powstał w 2002 roku i związany jest profesjonalnie z Filharmonią Opolską i Opolszczyzną. W jego skład wchodzą koncertmistrzowie tejże orkiestry.

Zespół prezentuje bardzo bogaty i różnorodny repertuar koncertowy, od muzyki klasycznej, sakralnej, patriotycznej, po filmową i rozrywkową, czego rezultatem są liczne koncerty kameralne w całej Polsce oraz uznanie i współpraca z włodarzami regionu opolskiego i mediami.


Kwartet Angelus w swoim dorobku posiada również niepowtarzalne własne opracowania dzieł muzycznych, a ich kreacje artystyczne spotykają się z wielkim uznaniem publiczności. Często współpracując z innymi instrumentalistami i śpiewakami, Angelus wykracza poza granice typowej kameralistyki, tworząc harmonijnie bogactwo współbrzmień zabarwionych symfonicznie.


 


Brak opisu obrazka


Ewa Andruszkiewicz – skrzypce


Koncertmistrz i solistka Filharmonii Opolskiej


Gościnny koncertmistrz Symphonisches Kammerorchester – Wernigerode/Niemcy. Gościnny koncertmistrz Heidelberger Kammerorchester/Niemcy


Absolwentka PSM I i II st. im.F Chopina w Opolu. Ukończyła studia w AM w Poznaniu w klasie skrzypiec prof.Jadwigi Kaliszewskiej i studia w Hochschule für Musik u.Darstellende Kunst Heidelberg-Mannheim/Niemcy, w klasie solowej prof. Wandy Wiłkomirskiej oraz studia w Johannes Gutenberg Universität Mainz /Niemcy,w klasie solowej prof. Annie Shih.


Koncertowała w większości krajów w Europie oraz w USA, Brazylii, Argentynie i Urugwaju. Nagrywała do Deutsche Rundfunk, oraz do TV ARD i ZDF. Po powrocie do Polski w 2008 roku, koncertuje jako koncertmistrz Filharmonii Opolskiej, występuje jako  solistka i  jako kameralistka oraz nagrywa dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej oraz nagrywa płyty CD.


Jest autorką bajek muzycznych i licznych aranżacji dzieł muzycznych.


Jest jurorem konkursów skrzypcowych. Prowadzi klasę skrzypiec w PSM I i II st.im.F.Chopina w Opolu, prowadzi warsztaty skrzypcowe i orkiestrowe  oraz promuje utalentowaną młodzież ,współpracując z instytucjami kultury.


W 2012 r. została odznaczona przez Marszałka woj. Opolskiego za zasługi dla województwa.


W 2022 r. została uhonorowana  przez Prezydenta Miasta Opola ,za wybitne osiągnięcia pedagogiczne oraz została odznaczona nagrodą Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce.


Ankieta:


Moje ulubione miejsce na ziemi to

Wenecja.


Gdybym nie była muzykiem, to bym była

Fizykiem.


Za swój największy sukces artystyczny uważam

Nie ma takiego, bo każdy koncert jest równie ważny.


Człowiek, którego podziwiam

Moja mama.


Co lubię czytać

Literatura grozy i kryminał(S. King, A. Christie).


Kompozycja, która jest dla mnie szczególnie ważna


César Franck – Sonata skrzypcowa A-dur


 


Brak opisu obrazka


Andrii Kreshchenskyi – skrzypce


Andrii Kreshchenskyi to ukraiński skrzypek.


Posiada Dyplom Artysty oraz tytuł magistra Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej. Pod kierunkiem znanych ukraińskich muzyków i profesorów kształcił się jako solista koncertowy, kameralista i członek orkiestry pod kierunkiem prof. IIgora Pilatyuka, prof. Lubowy Czajkowskiej, prof. Tatyany Shupyany i Serhija Kreschenskiego.


Pierwsze doświadczenia orkiestrowe Andrii zdobywał z Lwowską Orkiestrą Kameralną Academia pod dyrekcją słynnego ukraińskiego kompozytora i dyrygenta Myrosława Skoryka.


Następnie jako członek K&K Philharmoniker był liderem Drugich Skrzypców, a później jednym z koncertmistrzów orkiestry.


Andrii współpracował z wieloma dyrygentami, takimi jak Alexander Rumpf, Georg Kugi, Martin Kerschbaum, Thomas Mandl i inni.


Koncertował w wielu krajach Europy i występował w najlepszych salach koncertowych, w tym Gewandhaus Leipzig, Tonhalle Düsseldorf, Alte Oper Frankfurt, Stockholm Konserthuset, Oslo Concert Hall, Copenhagen DR Koncerthuset, Wiener Musikverein, Victoria Hall Geneve, KKL Luzern itp.


Od lutego 2022 roku Andrii Kreshchenskyi jest członkiem Orkiestry Filharmonii Opolskiej.


Ankieta:


Moje ulubione miejsce na ziemi to

Wszędzie tam, gdzie są moi najbliżsi. Miejsce może być ulubione tylko tam, gdzie czujesz się spokojny i bezpieczny dla siebie i najbliższych, gdzie czujesz życie, gdzie czułeś się szczęśliwy. Obecnie moim ulubionym miejscem jest Opole, mój drugi dom.


Gdybym nie był muzykiem, to bym był

Wychowałem się w muzycznej rodzinie i muzyka zawsze mnie otaczała, więc nie wyobrażam sobie siebie w innym zawodzie niż muzyczny. Zawsze jednak miałem wielką ochotę próbować się w różnych stylach muzycznych, przeciwstawnych do klasycznych, a z zamiłowania do gitary elektrycznej i basu nawet grałem w niektórych zespołach podczas lat studiów w akademii muzycznej. Więc jeśli nie muzyka klasyczna to na pewno zespół rockowy.


Za swój największy sukces artystyczny uważam

Myślę, że trudno odpowiedzieć krótko i jednoznacznie, każdy występ sceniczny ma swoją magię, a ten najlepszy jest zawsze w przyszłości.


Człowiek, którego podziwiam

Mój ojciec, jako mój pierwszy nauczyciel. Jego fantastyczna umiejętność łączenia i równoważenia rodzicielstwa i pedagogiki muzycznej dla własnego dziecka.


Co lubię czytać

Niestety nie mam  wystarczająco dużo czasu na czytanie, ale jeśli jest okazja, moją pasją zawsze była fantastyka naukowa.


Kompozycja, która jest dla mnie szczególnie ważna

Jest wiele utworów muzycznych, które robią na mnie duże wrażenie lub inspirują na różne sposoby, ale jeśli miałbym wybrać jeden, to zdecydowanie wybrałbym Messa da Requiem Giuseppe Verdiego. W moim osobistym odczuciu ten utwór ma niesamowite rozwiązania muzyczne i harmoniczne i jest niezapomnianą muzyczną opowieścią.


 


Brak opisu obrazka


Sabina Sułkowska-Uronek – altówka


Urodziła się w 1975 roku w Opolu. Tutaj też w wieku sześciu lat rozpoczęła naukę gry na skrzypcach. W 1994 roku ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu. Naukę gry na altówce kontynuowała w klasie prof. Jolanty Kukuły Kopczyńskiej na Akademii Muzycznej im. Grażyny Bacewicz w Łodzi, gdzie zdobyła tytuł magistra sztuki w 1999 roku. Od 2000 roku jest muzykiem w orkiestrze Filharmonii Opolskiej. Od tego też czasu jest członkiem i współzałożycielką kwartetu smyczkowego Angelus , z którym to zespołem koncertuje do dziś. Ma za sobą liczne koncerty kameralne i orkiestrowe na scenach w wielu miastach Polski, a także w Niemczech, Czechach, Szwajcarii, Holandii, Chinach i inne.


Ankieta:


Moje ulubione miejsce na ziemi to

Mój dom wśród najbliższych


Gdybym nie była muzykiem, to bym była

Lekarzem


Za swój największy sukces artystyczny uważam

Łzę wzruszenia na policzku słuchacza


Człowiek, którego podziwiam

Moja mama


Co lubię czytać

Historie z życia wzięte i poezję


Kompozycja, która jest dla mnie szczególnie ważna

Miłość do muzyki trudno jest ograniczyć do jednego utworu, dlatego lista ulubionych dzieł jest bardzo długa.


 


Brak opisu obrazka


Mirosław Makowski – wiolonczela


Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. w Rybniku w klasie mgr. L. Mielimąki i Akademię Muzyczną w Katowicach w klasie P. Głombika. Edukację kontynuował w Hochschule fur Musik und Darstellende Kunst in Wien oraz w Scuola Superiore di Musica da Camera del Trio di Trieste.


Brał udział w kursach misrzowskich które prowadzili: I. Stern, J. Laredo,Yo-Yo Ma, W. Pleeth, T. Tsutsumi, H.E. Deckert, Y. Bronfmann, E. Ax. La Salle Quartet.


Jest laureatem konkursów muzycznych w Katowicach, Chorzowie i Gdańsku.


Był wykładowcą Akademii Muzycznej w Katowicach, członkiem Kwartetu Ślaskiego i Lutosławski Trio.


Dokonał wielu prawykonań utworów min. R. Augustyna, Z. Bargielskiego, W, Cienciały, G. Krzanowskiej, J.W. Hawela.


Nagrywał dla firmy Muza, Polskiego Radia, SFB, ORF,


Koncertował jako solista i kameralista w Austrii, Brazylii, Czechach, Grecji, Holandii, Izraelu, Jugosławii, Niemczech, Włoszech, Portugalii, Szwajcarii.


Obecnie jest koncertmistrzem grupy wiolonczel Filharmonii Opolskiej.


Ankieta:


Moje ulubione miejsce na ziemi to

Cały świat jest piękny!


Gdybym nie był muzykiem, to bym był

Matematykiem lub fizykiem.


Za swój największy sukces artystyczny uważam

W życiu ważny jest rozwój więc trudno mówić o jednym zdarzeniu.


Człowiek, którego podziwiam

Jest ich wielu. Ogólnie mówiąc, są to ludzie, którzy pracowali lub pracują dla dobra ludzkości.


Co lubię czytać

Książki, które pozwalają zrozumieć świat. Ostatnio szczególnie zainteresowały mnie: Wojna o pieniądz Song Hongbinga, Muzyka na Zamku Niebios J.E. Gardinera, 36 forteli P. Plebaniaka i Malarstwo białego człowieka W. Łysiaka.


Kompozycja, która jest dla mnie szczególnie ważna

Cykle Kwartetów smyczkowych i Sonat fortepianowych L. van Beethovena.