1 października 2016, sobota | 18:00
INAUGURUACJA 65. SEZONU ARTYSTYCZNEGO

Marszałek Województwa Opolskiego – Andrzej Buła oraz Dyrektor Filharmonii Opolskiej – Przemysław Neumann zapraszają na koncert symfoniczny finalizujący kolejny etap warsztatów artystyczno-ekologicznych.

Inauguruacja 65. Sezonu Artystycznego

Filharmonicy opolscy

Przemysław Neumann – dyrygent

Georgijs Osokins /Łotwa/ – fortepian (laureat XVII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie)

Program:

Józef Elsner – Uwertura do opery Echo w lesie

Sergiusz Rachmaninow – III Koncert fortepianowy d-moll op. 30

Piotr Czajkowski – V Symfonia e-moll op. 64

Brak opisu obrazkaBrak opisu obrazka

Inauguruacja 65. Sezonu Artystycznego

Filharmonicy opolscy

Przemysław Neumann – dyrygent

Program:

Józef Elsner – Uwertura do opery Echo w lesie

Sergiusz Rachmaninow – III Koncert fortepianowy d-moll op. 30

Piotr Czajkowski – V Symfonia e-moll op. 64

Georgijs Osokins

Brak opisu obrazkaJest finalistą XVII Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2015 roku oraz ulubieńcem publiczności konkursowej. Urodził się 25 kwietnia 1995 r. w Rydze. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat, a na estradzie zadebiutował jako dziesięciolatek wykonaniem Koncertu d-moll KV 466 Mozarta z towarzyszeniem Narodowej Orkiestry Łotewskiej. Studiuje pod kierunkiem Sergejsa Osokinsa, od 2009 r. pobiera też prywatne lekcje u Michaiła Woskriesieńskiego. Od września 2015 r. kontynuuje naukę u Prof. Georga Friedrich Schencka w Wyższej Szkole Muzycznej im. Roberta Schumanna w Düsseldorfie.

Jest zwycięzcą IX Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Młodych Pianistów w Moskwie (2014), Konkursu Skriabinowskiego w Paryżu (2009) oraz Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Jurmale (Łotwa, 2010). Zdobył też specjalną nagrodę za wykonanie utworu Fryderyka Chopina w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Rina Sala Gallo” w Monzy (Włochy). Koncertował m.in. z Lwowską Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Amber z Lipawy, Narodową Orkiestrą Armenii, a w Polsce z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus”, Orkiestrą Filharmonii Bałtyckiej oraz Orkiestrą Kameralną „Wratislavia”. Pianista doceniany jest nagrodami i występami na międzynarodowych festiwalach, wyróżniony został też nagrodą Ministra Kultury Łotwy. W sierpniu 2016 roku wystąpił z dwoma recitalami na warszawskim Festiwalu „Chopin i Jego Europa” oraz z III koncertem fortepianowym Sergiusza Rachmaninowa w berlińskim Konzerthausie z towarzyszeniem Orkiestry Akademii Muzycznej z Rygi. Pianista nagrywa dla holenderskiej wytworni płytowej „Piano Classics”.

Źródło: materiały własne artysty

Przemysław Neumann

Dyrektor Filharmonii Opolskiej

Brak opisu obrazkaUrodził się w 1979 roku w Poznaniu. Jest absolwentem Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego oraz Szkoły Muzycznej II stopnia w Poznaniu w klasie śpiewu. Ukończył studia na Akademii Muzycznej w Poznaniu – dyrygentura symfoniczno-operowa w klasie prof. Jerzego Salwarowskiego oraz prof. Antoniego Grefa.

Jest laureatem I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach w 1999 roku. W 2002 roku na III Przeglądzie Młodych Dyrygentów w Białymstoku zajął III miejsce.

Jako dyrygent prowadził orkiestrę Filharmonii Narodowej w Warszawie, Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach oraz orkiestry: Filharmonii Białostockiej, Częstochowskiej, Lubelskiej, Krakowskiej, Szczecińskiej, Śląskiej w Katowicach oraz Toruńską Orkiestrę Symfoniczną.

Już podczas studiów nawiązał współpracę z poznańskim Teatrem Muzycznym, do roku 2013 będąc jego etatowym dyrygentem i kierownikiem orkiestry. Przez 9 sezonów artystycznych przygotował kilka premier oraz poprowadził kilkaset spektakli i koncertów. Od 2010 roku współpracuje z Gliwickim Teatrem Muzycznym, od 2013 z Teatrem Wielkim w Poznaniu.

Po obronie doktoratu w roku 2009 podjął pracę naukową w katedrze dyrygentury poznańskiej Akademii Muzycznej.

1 września 2015 roku został dyrektorem Filharmonii Opolskiej.

Program DYRYGENT-REZYDENT

Miejsce: Sala koncertowa

Bezpłatne zaproszenia do obioru w kasie biletowej Filharmonii Opolskiej w dniu koncertu od godz. 17:30. Ilość miejsc ograniczona ze względu na pierwszeństwo uczestnictwa w koncercie dla osób biorących udział w warsztatach w ramach projektu.