Brak opisu obrazka
5 maja 2023, piątek | 19:00
Kociuban-Maximov Duo
Koncert kameralny

Normalny – 40 zł
Ulgowy – 30 zł

Kociuban-Maximov Duo

Julia Kociuban-Maximov – fortepian

Ilya Maximov – fortepian


Program:

Wolfgang Amadeus Mozart – Sonata C-dur na fortepian na cztery ręce KV 521

Claude Debussy – Petite Suite na fortepian na cztery ręce

Franz Schubert – Rondo A-dur na fortepian na cztery ręce D. 951

Franz Schubert – Fantazja f-moll na fortepian na cztery ręce D. 940


Ostatnie lata pokazały, że w Opolu znajduje się całkiem pokaźna grupa słuchaczy szczególnie dojrzałych w swoich muzycznych wyborach. To między innymi dla nich, w zgoła innym od orkiestrowego anturażu, prezentowana jest muzyka kameralna: delikatniejsza od symfoniki – ale często jednocześnie bardziej angażująca, dotykająca z bliska, intymna.


W czwartej już odsłonie cyklu FO Kameralnie po raz pierwszy zabrzmi saksofon (a właściwie saksofony), usłyszymy muzykę patrona Filharmonii – Józefa Elsnera, podziwiać będziemy najlepszego reprezentanta Polski na 16. Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego, spróbujemy rozstrzygnąć pojedynek barokowych mistrzów kompozycji oraz w pomnikowym dziele Oliviera Messiaena pochylimy się nad trudną rocznicą wybuchu wojny w Ukrainie. Nie zabraknie również kwartetowej klasyki i potęgi fortepianowego brzmienia. Crème de la crème sezonu zaś będzie koncert finałowy, podczas którego – ramię w ramię z wybitnymi polskimi kameralistami – wystąpią artyści naszej Orkiestry.


Brak opisu obrazka

fot. Adam Golec


Julia Kociuban-Maximov – fortepian


Uważana jest za jedną z czołowych pianistek swojego pokolenia. Jej debiutancka płyta „Schumann, Chopin, Bacewicz” została uznana przez krytyków za jeden z najciekawszych polskich pianistycznych debiutów fonograficznych ostatnich lat, a ostatni album z koncertami fortepianowymi G. Bacewicz i A. Tansmana był nominowany do nagrody Fryderyk 2020 w kategorii album roku muzyka koncertująca.


Artystka regularnie występuje w renomowanych salach koncertowych w Europie (m.in. Herkulessaal w Monachium, Konzerthaus w Wiedniu i w Berlinie, Laeiszhalle w Hamburgu), Ameryce oraz Azji. Jest zapraszana na najbardziej prestiżowe festiwale muzyczne na świecie w tym m.in. La Roque d’Antheron, La Folle Journee, Young Euro Classic w Berlinie, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, Kissinger Sommer.


Jako solistka koncertowała z towarzyszeniem uznanych orkiestr kameralnych i symfonicznych w tym m.in. Wiener Symphoniker, Wiedeńska Orkiestra Radiowa ORF, Orkiestra Symfoniczna NDR w Hamburgu. Współpracowała z wieloma cenionymi dyrygentami m.in.: Howard Griffiths, Hans Graf, Nemme Järvi, Kristjan Järvi, Lahav Shani, Heribert Beissel, Aziz Shokhakimov, Ken-David Masur, Antoni Wit, Jerzy Maksymiuk, Paweł Przytocki, Marek Pijarowski. Dokonała szeregu nagrań radiowych, telewizyjnych oraz płytowych m.in. dla wytwórni Sony Classical, DUX oraz Gramola.


Julia Kociuban jest absolwentką Royal College of Music w Londynie, Universität Mozarteum w Salzburgu oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie studiowała pod kierunkiem Dmitri Alexeeva, Pavla Gililova oraz Piotra Palecznego. W 2019 roku uzyskała stopień doktora sztuk muzycznych, a rok później ukończyła podyplomowe studia menadżerów kultury w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Prócz działalności artystycznej prowadzi działalność pedagogiczną wykładając na Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Jest także pomysłodawczynią i dyrektorem BISMA Bacewicz International Summer Music Academy.


www.juliakociuban.com


Ankieta:


Moje ulubione miejsce na ziemi to

Mój dom.


Gdybym nie była muzykiem, pewnie byłabym

Menagerem, organizatorem, dyrektorem instytucji kultury.


Za największy sukces artystyczny uważam

Swoje płyty. Najbardziej tę z koncertami Bacewicz i Tansmana.


Człowiek, którego podziwiam

Jest dużo takich osób. Zwłaszcza pracujące mamy.


Co lubię czytać

Obecnie poradniki dla rodziców i książki dla dzieci.


Kompozycja, która jest dla mnie szczególnie ważna

Z solowego repertuaru: Kreisleriana Schumanna, z duetowego: Tańce symfoniczne Rachmaninova.


 


Ilya Maximov – fortepian


Jest zwycięzcą jednego z najbardziej prestiżowych konkursów pianistycznych na świecie – Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. G.B. Viottiego w Vercelli we Włoszech. Artysta występował w najbardziej prestiżowych salach koncertowych w Europie, Azji i obu Amerykach m.in.: Palau de la Música w Barcelonie, Salle Cortot w Paryżu, Carnegie Hall w Nowym Jorku, Morinomiye Piloti Hall w Osace, Suginami Kokaido w Tokio, Esplanade Hall w Singapurze, Theatre A. Roldán w Havana, Palau de la musica w Walencji, Real Academia de Bellas Artes w Madrycie, La Sapienza w Rzymie, NOSPR w Katowicach, Łazienki Królewskie w Warszawie, studio koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie oraz Sala Filharmonii w Bratysławie.


Ilya Maximov zdobył najwyższe laury na ponad piętnastu Międzynarodowych Konkursach Pianistycznych w tym m.in. Marii Canals w Barcelonie, Hilton Head w USA i Jose Iturbi w Walencji. W 2011 otrzymał nagrodę publiczności na festiwalu Musical Olympus w Saint-Petersburgu.


Regularnie koncertuje jako solista z towarzyszeniem rożnych orkiestr symfonicznych i kameralnych m.in. Royal Scottish National Orchestra, Teatro Carlo Felice Orchestra, Wuhan Symphonic Orchestra, Singapore Youth National Symphonic Orchestra, Raanana Symphonette Orchestra, Orchestra Simfònica del Valles, Bach Chamber Orchestra, Havana National Symphonic Orchestra, Hilton Head Symphony Orchestra by wymienić te najważniejsze. Współpracował z wieloma cenionymi dyrygentami m. in.: Justus Franz, James P Liu, Misha Katz, Darrell Ang, James Ross.


Jest absolwentem Conservatorio Superior del Liceu w Barcelonie, Royal College of Music w Londynie oraz Universität Mozarteum w Salzburgu, gdzie studiował pod kierunkiem wybitnych pianistów i pedagogów Stanislava Pochekina, Dmitri Alexeeva oraz Pawła Gililova.


Prócz działalności artystycznej prowadzi działalność pedagogiczną, wykładając na Univeristat Mozarteum w Salzburgu i realizując kursy mistrzowskie na całym świecie. Od wielu lat miesza wraz z żoną i synem w Warszawie, jest także współzałożycielem letniej akademii pianistycznej BISMA Bacewicz International Summer Music Academy odbywającej się co roku w Lusławicach.


Ankieta:


Moje ulubione miejsce na ziemi to

Tam, gdzie moja rodzina.


Gdybym nie był muzykiem, pewnie byłbym

Dyplomatą lub jubilerem.


Za największy sukces artystyczny uważam

Koncert w Filharmonii Berlińskiej.


Człowiek, którego podziwiam

Dmitri Alexeev, Sergej Rachmaninov.


Co lubię czytać

Artykuły o muzyce.


Kompozycja, która jest dla mnie szczególnie ważna

Z solowego repertuaru: II Sonata Rachmaninova, z duetowego: Tańce symfoniczne Rachmaninova.


Materiały własne artystów


 


Partner cyklu:

Brak opisu obrazka