22 kwietnia 2022, piątek | 19:00

Strefa I – 39 zł, 29 zł
Strefa II – 29 zł, 22 zł
Strefa III – 19 zł, 15 zł

Brak opisu obrazka         Brak opisu obrazka

Dagmara Grochalska – perkusja

Gabriela Hanisz – saksofon

Stanisław Ignac – trąbka

Szymon Klimański – puzon

Robert Kuchnia – trąbka

Jakub Łabędzki – śpiew

Michał Maleska – waltornia

Sebastian Nawrocki – fortepian

Miriam Powrósło – skrzypce

Julian Szcześniak – wiolonczela

Hanna Szostak – śpiew

Julia Włodarczyk – perkusja

Orkiestra Filharmonii Opolskiej

Miłosz Kula – dyrygent

„Doroczne popisy zewnętrzne urządza szkoła w Sali Państwowego Teatru Ziemi Opolskiej. Tam odbył się zasługujący na podkreślenie, występ absolwentów Państwowej Szkoły Muzycznej, a obecnie uczniów PŚSM w Opolu, w Audycji Mozartowskiej z udziałem Opolskiej Orkiestry Symfonicznej. Występ ten zorganizowano w roku 1955 staraniem rady pedagogicznej i komitetu rodzicielskiego szkoły. Wykonawcami partii solowych było dwoje absolwentów klas fortepianu i absolwentka klasy śpiewu solowego”.

Fragment rozdziału Szkic historyczny szkoły w:

Dziesięciolecie Państwowej Szkoły Muzycznej w Opolu, 1956

To już 66 lat współpracy opolskiej Szkoły Muzycznej z Filharmonią, działającą początkowo pod nazwą Opolska Orkiestra Symfoniczna. I choć nie jest to okrągła rocznica, to świętują w tym roku obie instytucje. 70-lecie Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera zbiega się z 75-leciem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina. Nie ma tu przypadków – muzyczna rodzina jest jedna, a patronuje jej wyjątkowy duet: Fryderyk Chopin i Józef Elsner, genialny uczeń i darzący go przyjaźnią, mądry nauczyciel.

Za nami dziesiątki lat współorganizowanych projektów koncertowych, ale i splatającej się codzienności obu placówek, w której nie brakowało znaczących gestów wzajemnego wsparcia. Dla przykładu ze strony filharmonii – gdy szkołę dotknęła powódź, ze strony szkoły – gdy trwał remont budynku filharmonii. Losy obu placówek splatają się w sposób naturalny, bo łączą je wspólni pracownicy – instrumentaliści i pedagodzy, oraz ta sama misja, jaką jest muzyka.

Współpraca rozwija – poziom corocznych Koncertów Dyplomantów z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Opolskiej stale rośnie; przekonaliśmy się, że tej tendencji nie jest w stanie złamać nawet pandemia. W lutym tradycyjnie uczniowie klas programowo najwyższych przystąpią do eliminacji, by przed komisją zawalczyć o wstęp na profesjonalną estradę. Tego zaszczytu – jak zwykle – dostąpią wybrani, lecz szansę mają wszyscy,

a to doskonała motywacja do pracy.

Życzmy więc młodym artystom spełnienia marzeń, a obu Jubilatkom – owocnych kooperacji na kolejne lata i wielu pięknych przedsięwzięć.

Katarzyna Kaczmarczyk