Brak opisu obrazka
25 maja 2024, sobota | 18:00
Koncert Symfonicznej Orkiestry Dętej Májovák Karviná w Filharmonii Opolskiej

Bilety: 20 zł

Symfoniczna Orkiestra Dęta Májovák Karviná (Czechy)

Dominik Bunc – obój

Filip Urban – dyrygent

Anna Bangoura – prowadzenie koncertu


W programie:

Thomas Doss – Grande Fanfare

Óscar Navarro – Koncert na obój Legacy

Leonard Bernstein – Tańce symfoniczne z musicalu West Side Story

Antonín Dvořák (arr. José Schyns) – Uwertura koncertowa Karnawał op. 92

Bedřich Smetana (arr. Karel Bělohoubek) – Symfonia Triumfalna, cz. III Scherzo

Antonín Dvořák (arr. Johan de Meij) – Suita Amerykańska

Jaromír Weinberger (arr. Glen Cliffe Bainum) – Polka i Fuga z opery Švanda dudák


Brak opisu obrazka


Partnerzy:


Brak opisu obrazka 


 


Brak opisu obrazka


Májovák Karviná to symfoniczna orkiestra dęta, której korzenie sięgają 1908 roku. Jej misją jest reprezentowanie miasta Karwina i kształcenie młodych muzyków do gry w orkiestrze.


W ostatnich latach zespół poświęca się głównie dziełom współczesnych czeskich i międzynarodowych kompozytorów symfonicznej muzyki dętej, takich jak Pavel Staněk, Evžen Zámečník, Václav Nelhýbel, Thomas Doss, Otto M. Schwarz, Philip Sparke, Bert Appermont i wielu innych.


Orkiestra ściśle współpracuje z nauczycielami Szkoły Muzycznej im. B. Smetany w Karwinie, którzy przygotowują młode obiecujące talenty do występów w tym zespole, współpracuje ze studentami Konserwatorium Janáčka w Ostrawie i Wydziału Sztuki Uniwersytetu Ostrawskiego.


Májovák regularnie i z powodzeniem uczestniczy w najważniejszych wydarzeniach w Czechach (zwłaszcza w Międzynarodowym Konkursie Dużych Orkiestr Dętych w Ostrawie), dużych festiwalach za granicą (MID Europe Schladming) i współpracuje z wieloma doskonałymi orkiestrami za granicą (Niemcy, Słowenia, Włochy itp.). Często prezentuje się również na ważnych wydarzeniach, które wykraczają poza gatunek muzyki dętej, np. Janáček Hukvaldy, Festiwal św. Wacława, Colours of Ostrava, Pohoda Festival w Trenczynie itp.


W 2017 roku Májovák wziął udział w najważniejszym na świecie konkursie muzycznym dla orkiestr dętych, WMC Kerkrade (Holandia), gdzie zdobył złoty medal. W 2021 roku zdobył złoty medal i tytuł zwycięzcy na Geneve Music Band Contest w Genewie w Szwajcarii, a w 2023 roku zdobył złoto na online New York International Music Competition.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.majovak.cz oraz na www.facebook.com/MajovakKarvina


 


Brak opisu obrazka

fot. Milan Polóny


Dominik Bunc – obój


Studiował w takich instytucjach jak: Konserwatorium Praskie (w klasie Jana Thuriego) Akademia Sztuk Scenicznych w Pradze, Konserwatorium w Utrechcie (w klasie Ernesta Rombouta) Konservatorium Wien Privatuniversität, Akademia Sztuk w Ostrawie (w klasie Dušana Foltýna).


W wieku 18 lat wygrał przesłuchanie na głównego oboistę w Orkiestrze Młodej Filharmonii, a następnie objął stanowisko solisty w Orkiestrze Filharmonii Pilzneńskiej. Współpracował z cenionymi zespołami, takimi jak: Czeska Filharmonia, Baborák Ensemble, Praska Orkiestra Symfoniczna, Zachodnioczeska Orkiestra Symfoniczna, Filmharmonie i inne. Później zdobył pozycję w Orkiestrze Filharmonii Janacka jako solista-oboista. Ponadto wzbogacił swoją muzyczną podróż poprzez Oboissimo jako współzałożyciel i działał tam jako dyrektor. Uczęszczał na kursy mistrzowskie m.in. z Francois Leleux, Davidem Walterem, Ernestem Romboutem, Jérôme Guichardem, Jean-Louis Capezzali, Fabien Thouand.


Zdobył również wiele nagród, takich jak pierwsza nagroda na konkursie Czech Double Reed Association Competition, International Woodwind Competition Carlo Maria Giulini w Bolzano i Victory International Music Competition w Nowym Jorku za nagranie koncertu Oscara Navarro. Ponadto wzbogacił swoją muzyczną podróż poprzez Oboissimo jako współzałożyciel i działał tam jako dyrektor.


 


Brak opisu obrazka

fot. Milan Polóny


Filip Urban – dyrygent


Należy do najmłodszego pokolenia czeskich dyrygentów. Po ukończeniu Konserwatorium Janáčka w Ostrawie kontynuował studia dyrygenckie na Akademii Sztuk Scenicznych Janáčka w Brnie w klasie prof. Jana Zbavitela. Obecnie kontynuuje studia doktoranckie na JAMU w Brnie. W latach 2021/2022 odbył również staż zagraniczny w Hochschule für Musik Carl Maria von Weber w Dreźnie. Jako dyrygent współpracował z Sinfoniettą Drezdeńską, Moravská Philharmonic Orchestra Olomouc, Bohuslav Martinů Philharmonic Orchestra in Zlín, North Bohemian Philharmonic Orchestra Teplice, Chamber Wind Harmony Brno, Hochschule für Musik Dresden Orchestra, Janáček Orkiestra akademicka i orkiestra Collegium musicum. Karierę dyrygenta operowego rozpoczął w 2014 r. jako asystent dyrygenta Tomáša Braunera w Narodowym Teatrze Morawsko-Śląskim w Ostrawie. W Teatrze Orlim w Brnie wystawił i wyreżyserował takie spektakle jak Zaręczyny na latarniach, Wdowa po Grapinie, Potajemne małżeństwo, Wesele Figara, Wesoła zabawa na moście i Głos lasu. Pracował również jako asystent dyrygenta w Teatrze Śląskim w Opawie (Napój miłosny, Tosca, Carmen, Attyla, Baron cygański, Aleko, Komedianci) i Teatrze Narodowym w Brnie (Don Carlos, Nabucco, Czarodziejski flet, Z martwego domu, Msza głagolicka). Z Ensemble Opera Diversa wystawił operę Vina Otakara Zicha, której premiera odbyła się w Reducie w Brnie. Współpracuje również z Musical Contemporary Festival w Ostrawie, a w 2020 roku został wybrany na dyrygenta festiwalu The Best na HAMU w Pradze, gdzie wystąpił w Sali Martinů z Orkiestrą Akademickich Solistów Kameralnych. W 2018 r. spędził dwa miesiące jako artysta-rezydent w Ryan International School w Bengaluru w Indiach. Od 2022 r. wykłada również dyrygenturę i teorię muzyki w Konserwatorium w Brnie.

Od 2022 r. jest dyrygentem orkiestry Majovak Karvina, a od 2023 r. głównym dyrygentem. W 2024 r. został laureatem Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. Feliksa Mendelssohna i otrzymał tytuł Talent Miasta Ostrawy 2024.