19 września 2021, niedziela | 19:00
Koncert symfoniczny programu stypendialnego Bank Talentów
Całkowity dochód z biletów będzie przeznaczony na cele charytatywne w celu wsparcia stypendystów oraz podopiecznych Fundacji Master Art.

Dyrygent: Krzesimir Dębski

– Orkiestra Symfoniczna programu Bank Talentów

– Chór programu Bank Talentów

Polska Muzyka Filmowa Krzesimira Dębskiego m.in.

– Suita z filmu Ogniem i Mieczem

– Suita z Filmu Stara Baśń

Krzesimir Dębski: Kompozytor, skrzypek jazzowy, dyrygent, aranżer i producent muzyczny, urodzony 26 października 1953 w Wałbrzychu. Studiował w klasie kompozycji Andrzeja Koszewskiego oraz dyrygenturę pod kierunkiem Witolda Krzemieńskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu. Od 1980, jako lider zespołu jazzowego String Connection, koncertował w Europie, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Uczestniczył w wielu festiwalach, m.in. w Reno, Paryżu, Berlinie, Norymberdze, Helsinkach, Hadze, Montrealu i Baden-Baden.

Jest laureatem I nagrody na Światowym Konkursie Jazzowym w Hoeilaart (1983), Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego (1985), nagród czytelników magazynu “Jazz Forum” dla Muzyka, Kompozytora i Skrzypka Roku (1983-86). W 1985 znalazł się w ankiecie amerykańskiego pisma “Down Beat” wśród dziesięciu najlepszych skrzypków jazzowych świata. W 1986 otrzymał I nagrodę Konkursu Kompozytorskiego z okazji 25-lecia Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej “Poznańska Wiosna Muzyczna”. W 1988 zdobył nagrodę Kanadyjskiej Akademii Filmowej “Genie Award” oraz Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci. W 1998 uzyskał w Stanach Zjednoczonych nominację do “Emmy Award” za muzykę do filmu Andrzeja Maleszki Maszyna Zmian. W 2000 otrzymał nagrodę Fryderyk w kategorii “Kompozytor Roku” oraz nagrodę Międzynarodowej Akademii Filmowej “Philip Award” za muzykę do filmu Ogniem i Mieczem. W 2001 na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Pyrgos w Grecji nagrodzono jego muzykę do filmu W Pustyni i w puszczy. Muzyka do filmu Stara Baśń została wyróżniona Złotą Kaczką 2003 przez czytelników czasopisma “Film”. W 2005 otrzymał zamówienie od hollywoodzkiej wytwórni LimeLight Films na skomponowanie muzyki do 16 filmów Charlie Chaplina z lat 1914-17.

Krzesimir Dębski nagrał ponad 30 płyt ze swoimi kompozycjami dla wielu prestiżowych wytwórni płytowych. Od 1986 ograniczył działalność koncertową, poświęcając się twórczości kompozytorskiej. Skomponował ponad 50 utworów symfonicznych i kameralnych. Jest autorem muzyki do ponad 50 filmów fabularnych i dokumentalnych, tworzy także muzykę teatralną (ponad 40 premier) i eksperymentalną. W 1991 podjął również działalność dyrygencką, a jego dyskografia jako dyrygenta obejmuje już kilkanaście tytułów, m.in. z muzyką filmową dla Sony Classical. Prowadził koncerty z udziałem takich międzynarodowych gwiazd, jak: José Carreras, José Cura, Ewa Małas-Godlewska, Adam Makowicz, Canadian Brass, Vadim Riepin, Jean-Luc Ponty, Mark O’Connor, John Blake i Nigel Kennedy.

W latach 1995-99 Krzesimir Dębski był członkiem Prezydium Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich. Był również wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej. Wykładał na letnich kursach muzycznych m.in. w Ankarze, Darmstadt i San Diego.

Krzesimir Dębski jest wziętym kompozytorem filmowym i większości melomanów kojarzy się właśnie z tą dziedziną. Ostatnio pisał muzykę do ekranizacji wielkich dzieł polskiej literatury, a komponuje również dla wytwórni w Hollywood. Ma za sobą wspaniałą karierę jazzmana. W 1985 roku znalazł się wśród dziesięciu najwybitniejszych skrzypków jazzowych na świecie wybranych przez prestiżowe amerykańskie pismo “Down Beat”. Nie rezygnuje jednak z pisania muzyki poważnej, a nawet stawia ją na pierwszym miejscu w swojej pracy twórczej.

Źródło: Culture.pl

Bank Talentów: To największy w Polsce  pionierski program stypendialny skierowany do najzdolniejszych młodych artystów od 13 do 22 roku życia z Województwa Opolskiego. Misją programu jest odnalezienie najbardziej uzdolnionych artystycznie młodych muzyków oraz zapewnienie im pomocy w budowaniu kariery. W ramach programu każdy z 40 wyłonionych stypendystów otrzyma możliwość indywidualnych lekcji mistrzowskich oraz spotkań z wybitnymi autorytetami z dziedzin pokrewnych – pomocnych w budowaniu kariery. Zajęcia poprowadzą m.in. Adam Sztaba, Krzesimir Dębski, Leszek Możdżer, Grupa MoCarta, Michał Hanczak, Ignacy Zalewski, Marek Sierocki oraz wielu innych. Podczas II edycji stypendyści dowiedzą się jak zbudować zespół, współpracować z mediami, jak chronić swoje prawo intelektualne – autorskie oraz jak rozpocząć komponowanie muzyki filmowej. Ponadto w ramach programu każdy stypendysta zgłębi tajniki produkcji muzycznej, prezencji medialnej, podstaw improwizacji, PR-u i rozwoju osobistego.

W ramach programu e-Bank Talentów 2021 prowadzimy nabór do klas:

akordeonu – Klaudiusz Baran,

wiolonczeli – Tomasz Strahl, Rafał Kwiatkowski

skrzypiec – Agata Szymczewska, Janusz Wawrowski, Jakub Jakowicz,

altówki – Katarzyna Budnik,

trąbki – Jakub Waszczeniuk.

Aby wziąć udział w programie należy: 1. Nagrać krótki materiał audio-video prezentujący umiejętności artystyczne. 2. Wypełnić poprawnie formularz zgłoszeniowy na www.BankTalentow.com/aplikuj.

Do poprzedniej Opolskiej edycji programu zgłosiło się ponad 120 osób z Województwa Opolskiego na 40 możliwych miejsc! Przypominamy, że zgłoszenie i udział w programie są całkowicie darmowe a w przypadku takiej samej punktacji konkursowej decyduje kolejność zgłoszeń.

Głównymi partnerami programu jest Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, Miasto Opole, Starostwo Powiatowe w Krapkowicach, BMW Sikora.

Organizatorem projektu jest Fundacja Master Art.

Źródło: www.banktalentow.com