Brak opisu obrazka
19 września 2025, piątek | 19:00
Meccore String Quartet
Scena Muzyki Polskiej

Normalny – 55 zł
Ulgowy – 45 zł

 

Meccore String Quartet

Anna Maria Staśkiewicz – skrzypce

Aleksandra Bryła – skrzypce

Michał Bryła – altówka

Marcin Mączyński – wiolonczela


Jakub Karmelita – prelegent


W programie:


Zygmunt Noskowski – Wariacje i fuga na temat G. B. Viottiego na kwartet smyczkowy (9’40’’)

Witold Lutosławski – Kwartet smyczkowy (24’)

Krzysztof Penderecki  – Der unterbrochene Gedanke, na kwartet smyczkowy(3’)

Józef Wieniawski – Kwartet smyczkowy a-moll op. 32 (28’)


 


Brak opisu obrazkaBrak opisu obrazka


Koncert współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu „Scena Muzyki Polskiej”, finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


 


Brak opisu obrazka

fot. Mateusz Żaboklicki


Meccore String Quartet

Założony w 2007 roku Meccore String Quartet uznawany jest za jeden z najciekawszych kwartetów smyczkowych swojego pokolenia. Zespół od wielu lat zachwyca melomanów, występując w najbardziej prestiżowych salach koncertowych, takich jak Musikverein w Wiedniu, Wigmore Hall w Londynie, Beethoven-Haus w Bonn, Auditorio Nacional de Música w Madrycie, Filharmonia Narodowa w Warszawie czy Frick Collection w Nowym Jorku. Koncertował także na renomowanych festiwalach, m.in. Rheingau Musik Festival, Budapest Spring Festival, Bregenzer Festspiele, Szalone Dni Muzyki oraz Festiwal Beethovenowski.

Zespół kształcił się pod kierunkiem muzyków Artemis Quartett w Universität der Künste w Berlinie oraz Queen Elisabeth Music Chapel w Brukseli. Miał także zaszczyt współpracować z Günterem Pichlerem (Alban Berg Quartett) w ramach studiów podyplomowych w Escuela Superior de Música Reina Sofía w Madrycie, a także brał udział w kursach interpretacji u Alfreda Brendela. Meccore String Quartet zdobył liczne nagrody na międzynarodowych konkursach, m.in. II miejsce i nagrodę za najlepsze wykonanie kwartetu klasycznego na Wigmore Hall String Quartet Competition oraz pierwsze nagrody na konkursach w Weiden i Sondershausen.

Kwartet ma na koncie siedem wysoko ocenianych albumów. Ich nagrania były wielokrotnie wyróżniane, m.in. nagrodą Diapason d’Or, Supersonic Award, Preis der Deutschen Schallplattenkritik oraz nominacjami do Fryderyków i International Classical Music Awards.

Przy realizacji ostatniej płyty, Souvenir de Posen, wykorzystano historyczne skrzypce Ch.F. Ganda z 1846 roku – jeden z instrumentów Henryka Wieniawskiego. Meccore String Quartet był organizatorem siedmiu edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Quarto Mondi”.

Muzycy zespołu prowadzą również działalność pedagogiczną na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu oraz Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.