29 sierpnia 2024, czwartek | 19:00
Muzyczne pożegnanie wakacji
Bolko von Hochberg. Śląskie Dziedzictwo Kultury Muzycznej

Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie biletowej Filharmonii Opolskiej od 26.08.2024. (poniedziałek)

POLISH STRING QUARTET BERLIN

Tomasz Tomaszewski – I skrzypce (I koncertmistrz Deutsche Oper Berlin)

Piotr Niewiadomski – II skrzypce

Sebastian Sokół – altówka

Weronika Strugała – wiolonczela

Adam Tomaszewski – fortepian

Bolko von Hochberg – I Kwartet smyczkowy D-dur op. 27 (27′)

Bolko von Hochberg – Kwartet fortepianowy b-moll op. 37 (30′)

fot. Reiner Maillard

POLISH STRING QUARTET BERLIN

Zespól gra razem od 2002 roku. Składa się z polskich muzyków – członków orkiestry Deutsche Oper z Berlina: Tomasza Tomaszewskiego (I skrzypce) – I koncertmistrza Deutsche Oper Berlin, Piotra Niewiadomskiego II skrzypce), Sebastiana Sokoła (altówka) i Weroniki Strugały (wiolonczela).

Po niezwykle udanym debiucie na festiwalu Koblenzer Musiktage zespół występował z

koncertami w Niemczech, Polsce, Norwegii i we Włoszech, zdobywając renomę znakomitego wykonawcy polskiej muzyki współczesnej. W swoim repertuarze oprócz kanonu dzieł największych polskich kompozytorów XX wieku: Szymanowskiego, Bacewicz, Lutosławskiego, Panufnika, Bairda, Tansmanna, Pendereckiego, Meyera, Stachowskiego, Góreckiego, ma utwory mniej znanych, zapomnianych twórców takich jak: Ignacy Waghalter czy Józef Nowakowski.

POLISH STRING QUARTET BERLIN występował w sławnym cyklu koncertowym, organizowanym przez Universität der Künste w Berlinie prezentującym utwory polskich uczniów Franza Schrekera, co obudziło zainteresowanie twórczością takich kompozytorów jak: Jerzy Fitelberg, Joachim Mendelssohn, Karol Rathaus czy Ignace Strasfogel. Ważnym dowodem zainteresowań programowych Kwartetu jest powołanie z jego inicjatywy w 2012 roku w Berlinie EUROPEJSKIEGO FORUM MUZYKI POLSKIEJ, którego honorowym prezydentem został Krzysztof Penderecki. W ramach EFMP POLISH STRING QUARTET BERLIN realizuje wieloletni projekt POLAND ABROAD prezentując w nim muzykę kompozytorów Polskich działających na obczyźnie takich jak: Alexandre Tansmann, Szymon Laks, Andrzej Panufnik, Andrzej Czajkowski, Piotr Moss czy Witold Szalonek.

W 2019 roku za swoją CD dla Berlińskiej firmy EDA z utworami Ignatza Waghaltera, Karola Rathausa oraz Ignacego Strasfogla, KWARTET otrzymał prestiżową PREIS DER DEUTSCHEN SCHALLPLATTENKRITIK za najlepszą produkcję muzyki kameralnej w niemieckim obszarze językowym, a w 2020 roku nominację do Nagrody Fonograficznej FRYDERYK.

Począwszy od 2022 roku zespół przy współudziale Internarionale Beethoven Gesellschaft e.V. realizuje w Berlinie wieloletni projekt koncertowy BEETHOVEN UND DIE POLNISCHE MODERNE. W 2023 roku w koprodukcji z Deutschland Funk Kultur PSQ dokonał nagrań zapomnianej muzyki Bolko von Hochberga. W 2024 roku zespół realizuje projekt związany z 250-leciem jednego z najstarszych wydawnictw muzycznych na świecie – wydawnictwa ANDRÉ z Offenbach dokonując światowej premiery nagrań utworów Antona André.

Adam Tomaszewski – fortepian

Rozpoczął naukę gry na fortepianie w bardzo młodym wieku. Studiował w klasie Prof. Fabio Bidiniego, najpierw w Instytucie Juliusa Sterna na Universität der Künste Berlin, potem w Musikhochschule Hanns Eisler. Studiował także na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, w klasie Janusza Olejniczaka. Adam Tomaszewski uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich, ucząc się pod kierunkiem Andrzeja Jasińskiego, Pavla Gavrilova, Aleksandera Maltera, Eugena Indica, Christiana Beldiego, Alicji Palety-Bugaj i Karla-Heinza Kämmerling.

Adam jest laureatem wielu konkursów pianistycznych. W 2003 był finalistą II Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów w Głubczycach. Od roku 2002 był wielokrotnie nagradzany zarówno jako solista jak i kameralista na Ogólnoniemieckim Konkursie Jugend Musiziert. W 2005 roku zdobył pierwszą nagrodę na konkursie pianistycznym w Berlinie i drugą nagrodę na ogólnoniemieckim konkursie w Erlangen. W 2007 otrzymał na tym Konkursie także nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu współczesnego – „Subita” Witolda Lutosławskiego. W roku 2009 otrzymał pierwszą nagrodę z najwyższą punktacją oraz nagrodę Eduard-Söring-Preis Fundacji Deutches Musikleben, a także nagrodę specjalną miasta Erlangen podczas konkursu Bundeswettbewerb Jugend Musiziert. Umożliwiło mu to spektakularny debiut w ramach FestiwaluYoung Euro Classic w Berlińskim Konzerthausie. W 2009 występował także na prestiżowym Festiwalu Kissinger Sommer oraz na Tag Der Talente w Berlinie. W 2010 roku Adam Tomaszewski debiutował jako solista w Berlińskiej Filharmonii wraz z Orkiestrą Symfoniczną Hohenfelsa, wykonując Koncert fortepianowy a-moll Edwarda Griega. Znakomite przyjęcie zaowocowało wykonaniem z tą samą orkiestrą w roku następnym II Koncertu Fortepianowego Sergiusza Rachmaninowa.

W 2017 roku wystąpił razem z orkiestrą kameralną Leopoldinum na rozpoczęciu Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku. Adam Tomaszewski prowadzi ożywioną działalność jako solista i kameralista, występując w Niemczech, Polsce, Włoszech, Hiszpanii, Francji i Belgii. Jest stypendystą Deutscher Musikrat, Europejskiego Forum Muzyki Polskiej, Międzynarodowego Towarzystwa Beethovenowskiego w Berlinie. Razem z Simonem Zhu zdobył Grand Prix na VI Turnieju Muzyki Kameralnej w Bydgoszczy, otrzymując jednocześnie możliwość nagrania wspólnej płyty. Muzycy koncertowali również na Festiwalu Summer Classic w Kopenhadze.

W 2021 roku Adam Tomaszewski, wraz z Krzysztofem Polonkiem, zainaugurował Śląski Festiwal Muzyczny w Opolu.