23 maja 2020, sobota | 19:00
MUZYKA ŚWIATA – ROMANSE ROSYJSKIE
Łada Gorpienko
Miejsce: Scena klubowa

Bilety 30 zł

Filharmonia Opolska w tym sezonie artystycznym zaprosi Państwa w podróż, podczas której usłyszycie Muzykę świata. Będzie to cykl koncertów pod właśnie tym wspólnym tytułem, a odbywać się będzie w Klubie Muzycznym i Sali koncertowej FO. Usłyszycie Państwo utwory z kręgu muzyki narodów Europy i świata w wykonaniu znakomitych artystów,
którzy, mimo iż od wielu lat mieszkają w Polsce, nie stracili łączności z muzyką swoich ojczyzn. Podczas koncertów zaprezentują oni muzykę kubańską, grecką, klezmerską, francuską, portugalskie fado czy tak uwielbiane przez słuchaczy romanse rosyjskie i flamenco. Niektórych wykonawców Państwo zdążyli już dobrze poznać i polubić (Łada Gorpienko, Magda Navarette, João de Sousa), ale pojawią się też nowi, wspaniali artyści, którzy zabiorą Was w podróż po muzyce świata.

Łada Gorpienko to ukraińska piosenkarka, aktorka, tancerka i choreograf od kilkunastu lat mieszkająca na Opolszczyźnie. Ukończyła Wyższą Szkołę Teatralną i Filmową w Kijowie, zaś w 1994 roku przyjechała do Polski na zaproszenie krakowskiego kabaretu Loch Camelot, którego artystką pozostaje do dziś. Współpracuje z też Janem Kantym Pawluśkiewiczem, Ewą Kornecką, Zygmuntem Koniecznym. Śpiewa tradycyjne pieśni Ukrainy, kompozycje artystów pokroju Bułata Okudżawy i Włodzimierza Wysockiego, pieśni żydowskie z Ukrainy i Rosji, rosyjskie romanse. Koncertowała w Niemczech, Francji i Stanach Zjednoczonych. Zdobyła główną nagrodę ukraińskiego festiwalu Obering, grand prix międzynarodowego festiwalu Słowiańskie Żagle, oraz nagrodę specjalną na festiwalu rockowym Taras Bulba. Występowała w programie telewizyjnym Spotkania z balladą, oraz polskich i ukraińskich filmach. Istotnym w jej folkowej karierze akcentem była rola w filmie Ogniem i mieczem Jerzego Hoffmana, gdzie zagrała rolę druhny na ukraińskim weselu i zaśpiewała piosenkę Ruta miata. Na co dzień występuje w krakowskim kabarecie Loch Camelot, jest tez częstym gościem w poznańskim klubie Pod Pretekstem. Jej koncertom towarzyszy niezwykła, serdeczna, ciepła atmosfera.