5 maja 2024, niedziela | 12:00

Marian SawaEntrada Festiva

Paul Hindemith –  II Sonata organowa

Marian Sawa – Fuga-Bolero

Juan PiñeraPequeña fantasía con fughetta (prapremiera)

Marian SawaTaneczne obrazki

Anton Heiller – Fantasia super Salve Regina

Historia filharmonicznych organów VEB Frankfurter Orgelbau Sauer to nie tylko materiał na interesujący artykuł – to przede wszystkim realny i trwały symbol zaangażowania lokalnej społeczności w tworzenie dziedzictwa kulturalnego regionu. Instrument został zakupiony i dostarczony do Opola na przełomie lat 1979/80, ale w związku z przedłużającą się rozbudową sali koncertowej nie mógł zostać złożony. Sytuacja zmieniła się dopiero po dekadzie; wtedy jednak problemem okazał się bardzo wysoki koszt instalacji organów w niedawno wykończonej sali. A gdyby tak piszczałki organów sprzedawać, sztuka po sztuce, jako cegiełki? – to rozwiązanie zaproponowała pani Urszula Spyrkowa, a w ślad za jej pomysłem powstał w 1994 roku Społeczny Komitet Budowy Organów. Gdyby nie hojność mieszkańców Opolszczyzny, nie doszłoby do inauguracji instrumentu 20 września 1996 roku.

Organy Sauer znacząco ucierpiały podczas powodzi z 1997 roku, po roku zostały zrekonstruowane. Dwie rozbudowy Filharmonii (2005-06 oraz 2011-12) wraz z typowym dla tego stanu nieporządkiem, kurzem i zmiennymi temperaturami po raz kolejny uszkodziły cenny instrument. W 2016 roku udało się go podreperować w stopniu umożliwiającym użytkowanie, ale jasne stało się, że organy wymagają gruntownego remontu. Remont ów przeprowadzony latem 2023 roku przez renomowaną firmę organmistrzowską Wiesława Jelenia przywrócił im blask, stabilny strój i pełną funkcjonalność.

3526 piszczałek i 48 głosów – pełnię brzmienia majestatycznego instrumentu VEB Frankfurter Orgelbau Sauer zaprezentują wybitni organiści Polski i świata podczas dziewięciu niedzielnych koncertów Organy w samo południe. Każdy z recitali poprzedzi krótka projekcja mappingowa z organami w roli głównej.

fot. GRANDIOS Magazin Bernhard Spoettel

Moisés Santiesteban Pupo – organy

Uznany kubański organista, zbudował swoją karierę na solidnych podstawach akademickich i głębokim oddaniu muzyce sakralnej.

Jego muzyczna podróż rozpoczęła się od uzyskania tytułu licencjata w klasie fortepianu na Wydziale Muzyki Uniwersytetu Sztuk Pięknych (ISA) na Kubie, pod okiem Patricio Malcolma. Następnie Moisés poszerzył swoje horyzonty muzyczne, zdobywając tytuł licencjata i magistra organów w Hochschule für katholische Kirchenmusik und Musikpädagogik Regensburg (HfKM Regensburg) w Niemczech, pod kierunkiem cenionego profesora Stefana Baiera.

Moisés Santiesteban Pupo może poszczycić się ponad dziesięcioletnią karierą jako organista tytularny w katedrze w Hawanie i nadzorujący programy muzyki sakralnej w archidiecezji Hawany na Kubie, a obecnie jako organista tytularny w Dompfarreiengemeinschaft St. Emmeram – St. Ulrich w Ratyzbonie, miał nieocenioną możliwość dzielenia się swoją muzyką w różnych środowiskach, przyczyniając się do promocji i rozpowszechniania muzycznego dziedzictwa organów. Jego rola jako oficjalnego organisty podczas historycznej wizyty papieża Franciszka w Hawanie w 2015 roku jest przykładem jego oddania muzyce kościelnej na Kubie.

Moisés regularnie uczestniczy jako solista, kameralista i akompaniator w festiwalach muzycznych w kilku krajach, w tym na Kubie, w Hiszpanii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Austrii, Czechach, Szwajcarii, Polsce, Słowenii, Chorwacji i Panamie. Jego występy pozostawiają niezatarte wrażenie, łącząc interpretacyjny rygor niemieckiej szkoły organowej z charakterystyczną ekspresją wykonawców z Ameryki Łacińskiej.

Jego niezachwiane zaangażowanie w muzykę sakralną zaowocowało współpracą z Diecezjalnym Instytutem Muzyki Kościelnej (DIMK) i jego wybitnym dyrektorem, ks. dr. hab. Grzegorzem Poźniakiem, poprzez uczestnictwo w koncertach organowych i działaniach edukacyjnych w Polsce. W wyniku tej współpracy Moisés Santiesteban Pupo nagrał 19. tom serii Organy Śląska Opolskiego, płytę, która została wyróżniona nagrodą Feniks Awards w 2018 roku.