Brak opisu obrazka
2 czerwca 2023, piątek | 19:00
Zapisane w gwiazdach

Strefa I – 45 zł, 35 zł
Strefa II – 35 zł, 28 zł
Strefa III – 25 zł, 20 zł

Orkiestra Filharmonii Opolskiej

Chór Filharmonii Opolskiej

Tadeusz Eckert
– przygotowanie chóru

Chór Misericordias

ks. Mateusz Mandalka
– przygotowanie chóru

Marta Huptas – sopran

Jakub Montewka – dyrygent


W programie:

Johannes BrahmsSchicksalslied op. 54 (17′)

Francis PoulencGloria (25′)

Wolfgang Amadeus Mozart – Symfonia nr 41 C-dur Jowiszowa KV 551 (33′)


 


Tym razem głównym bohaterem wieczoru będzie Chór Filharmonii Opolskiej, który zinterpretuje dwie (bardzo odmienne w tematyce i charakterze) kompozycje. Pierwszą jest Pieśń przeznaczenia. Jej autor, Johannes Brahms, zwykł mawiać, że „Kto chce dobrze grać, musi nie tylko dużo ćwiczyć; musi też czytać bardzo dużo książek.” Sam był wielkim miłośnikiem literatury, a Schicksalslied powstała dzięki znalezionemu w prywatnej bibliotece przyjaciela egzemplarzowi Hyperionu, powieści epistolarnej Friedricha Hölderlina. Utwór dzieli się na trzy ogniwa: otwierające preludium instrumentalne (z motywem bijącego serca w partii kotłów), trzy strofy chóralnej pieśni z ilustracyjnym akompaniamentem orkiestry oraz postludium, nawiązującym do pierwszych taktów dzieła, ale  tym razem ubranych w optymistycznie brzmiącą tonację C-dur.


Gloria na sopran, chór i orkiestrę Francisa Poulenca powstała prawie dziewięćdziesiąt lat później. Stało się to za sprawą Siergieja i Natalii Kusewickich, którzy najpierw próbowali zamówić u Poulenca symfonię – ten jednak odparł, że nie jest to jego ulubiona forma. Mając w pamięci doskonały Koncert na organy, kotły i smyczki Kusewiccy pomyśleli, że Francis mógłby pokusić się o kolejny koncert na ten instrument. Odpowiedź była uderzająco oczywista: „przecież jeden już napisałem!”. Zamawiający dali wreszcie twórcy wolną rękę, a on zaoferował im coś, nad czym pracę rozpoczął chwilę wcześniej. Glorię, inspirowaną barokowym hymnem Vivaldiego.


Pierwsza i druga część utworu są stricte chóralne; ich charakter jest pogodny i beztroski. Inaczej niż część trzecia, w której partia sopranu solo przywodzi na myśl filmową wokalizę. Spomiędzy motywów kolejnego ogniwa przebija słyszalne (w temacie instrumentów smyczkowych) odniesienie do muzyki baroku. Nieco niepokojąco i francusko zarazem brzmi część piąta, z charakterystycznymi, dysonansowymi skokami sopranu. Najbardziej podzielone wewnętrznie jest finałowe Qui sedes: tu odnaleźć można sakralną podniosłość, echa XVIII wieku, a nawet klimat muzyki operowej i filmowej. Całość Glorii jest niewątpliwie propozycją bardzo atrakcyjną dla słuchaczy.


Wieczór zwieńczy Symfonia nr 41 Mozarta, ostatnie jego dzieło w tym gatunku. Jowiszowa (zwana tak z powodu zdecydowanego charakteru i wzniosłości) jest dla swojej epoki niczym wzorzec metra z Sevres.


 


Brak opisu obrazka

fot. Inne Studio


Marta Huptas – sopran


Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie na wydziale wokalno-aktorskim.

Na licznych kursach i warsztatach miała możliwość pracować pod okiem takich pedagogów jak: Helena Łazarska, Ryszard Karczykowski, Jacek Laszczkowski, Olga Pasiecznik, Marek Rzepka, Izabela Kłosińska, Anna Radziejewska, Robert Nakoneczny.

Finalistka XXIV Mikuláš Schneider-Trnavský International Singing Competition, półfinalistka International Hans Gabor Vocal Competition oraz zdobywczyni wyróżnienia na Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej Złote Głosy. Jeszcze podczas studiów miała możliwość kształcić swój warsztat sceniczny, we współpracy z Filharmonią Narodową, kreując rolę Zuzi w operze Verbum Nobile Stanisława Moniuszki oraz Bastienne w operze Bastien und Bastienne W. A. Mozarta w reżyserii Jitki Stokalskiej

Wystąpiła w roli Despiny w produkcji Il Trespolo Tutore A. Stradelli pod dyrekcją Andrea de Carlo w Teatrze Collegium Nobilium w Warszawie. Było to pierwsze światowe wystawienie tej opery po 1679 roku. Spektakl został zarejestrowany przez firmę fonograficzną DUX.

W marcu 2021 roku śpiewaczka dołączyła na stałe do zespołu solistów Opery Śląskiej w Bytomiu, gdzie zadebiutowała w tytułowej roli Sandriny w Operze Rzekoma Ogrodniczka W.A.Mozarta. We współpracy z Operą Śląską miała możliwość kreować dotychczas takie role jak: Giannetta w operze Napój Miłosny G. Donizettiego, Lisette w operze La Rondine G. Pucinniego, Frasquita w operze Carmen G. Bizeta, Zosia w operze Flis St. Moniuszki, Zosia w operze Halka St. Moniuszki oraz Stasi w Księżniczce Czardasza I, Kalmana.

Ponadto, chcąc nieustannie rozwijać swój warsztat artystyczny, wzięła udział w teatralno-muzycznym spektaklu Amadeusz realizowanym w Teatrze Dramatycznym w Warszawie w reżyserii Anny Wieczór.

Artystka działa również prężnie na polu koncertowym współpracując z Filharmonią Śląską, Filharmonią Częstochowską oraz Operą Krakowską – gdzie wystąpiła podczas tegorocznej edycji 26 Last Night of Proms in Cracow, pod batutą Tima Murraya z towarzyszeniem Orkiestry Akademii Beethovenowskiej.


Ankieta:


Moje ulubione miejsce na ziemi to

Las nieopodal mojego rodzinnego domu oraz górskie szlaki.


Gdybym nie była muzykiem, pewnie byłabym

Psychologiem.


Za największy sukces artystyczny uważam

Przygotowanie w krótkim czasie (dwóch tygodni) partii Sandriny w operze Rzekoma Ogrodniczka W. A. Mozarta.


Człowiek, którego podziwiam

Luciano Pavarotti.


Lubię czytać

Powieści historyczne oraz biografie.


Kompozycja, która jest dla mnie szczególnie ważna

Jest ich wiele. Mogę wyróżnić Danse sacrée et danse profane Claude’a Debussy’ego, to ważna dla mnie kompozycja z uwagi na moją przeszłość jako harfistka. Z repertuaru operowego szczególną miłością darzę operę Traviata G. Verdiego, to moje wielkie marzenie by móc wykonać partię Violetty na scenie.


 Brak opisu obrazka

fot. Mateusz Żaboklicki


Jakub Montewka – dyrygent


Kompozytor i dyrygent. Urodził się w 1997 roku w Warszawie. Absolwent Royal Academy of Music w Londynie (Diploma of Higher Education) w klasie kompozycji prof. Simona Bainbridge’a i Rubensa Askenara (2016-2018) oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie kompozycji prof. Marcina Błażewicza (2018-2020). Studiował dyrygenturę symfoniczno-operową na UMFC w klasach prof. Moniki Wolińskiej i prof. Szymona Kawalli (2018-2020). Uczestniczył w warsztatach kompozycji i dyrygentury, prowadzonych przez m.in. Magnusa Lindberga, Olivera Knussena, Carlo Montanaro i Massimiliano Caldiego. Obecnie kontynuuje studia dyrygenckie pod kierunkiem prof. Pawła Przytockiego w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.


W 2019 roku zadyrygował utwór Marcina Jachima w debiutowym nagraniu Chopin University Modern Ensemble, nominowanym do nagrody Fryderyk 2021. Dyrygował m.in. Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie, Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie, Orkiestrą Akademii Beethovenovskiej, Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina. Od 2021 roku prowadzi orkiestrę flow orchestra (dawniej Concentus Viridis).


Jakub Montewka jest finalistą konkursu kompozytorskiego Bartók World Competition 2020 w Budapeszcie, finalistą VII Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego a także laureatem I nagrody i nagrody wykonawców Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego Uczniowskie Forum Muzyczne w Warszawie (2013) oraz I nagrody w I grupie wiekowej II Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Patri Patriae w Katowicach (2014). Jego utwory były wykonywane m.in. w Londynie, Warszawie i Katowicach.


W sezonie artystycznym 2022/2023 pełni funkcję dyrygenta-asystenta w Filharmonii Opolskiej.


Ankieta:


Moje ulubione miejsce na ziemi to

Ex aequo: Paryż – i Beskid Sądecki.


Gdybym nie był muzykiem, pewnie byłbym

Architektem.


Za największy sukces artystyczny uważam

Skomponowanie dwóch kwartetów smyczkowych: Insomnia oraz Solitaire, dostrzeżonych na Bartók World Competition 2020 w Budapeszcie.


Człowiek, którego podziwiam

Antoni Gaudí.


Lubię czytać

Dickensa, Saint-Exupery’ego, Rogera Scrutona, do tego uwielbiam eksplorować świat poezji od Horacego po Herberta. Koniecznie w oryginale.


Kompozycja, która jest dla mnie szczególnie ważna

IV Symfonia Witolda Lutosławskiego. 


Brak opisu obrazka

fot. Krzysztof Czajor


Chór Misericordias

Zespół został założony w 2019 roku przez ks. Mateusza Mandalkę, który jest dyrygentem chóru. Chór Misericordias aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym koncertując na terenie Opolszczyzny, ale i również wyjeżdżając do różnych miast w naszym kraju. Głównym celem zespołu jest towarzyszenie liturgiczne podczas uroczystości w diecezji opolskiej.


Chórzyści poza regularnymi próbami wpisanymi w stały grafik pracy chóru, uczestniczą w organizowanych Warsztatach Muzyki Chóralnej. Warsztaty prowadzone są we współpracy z jedną z najbardziej uznanych dyrygentek chóralnych w Polsce i Europie – prof. dr hab. Agnieszką Franków-Żelazny, a także z Rafałem Maciejewskim, Katarzyną Młynarską i Pawłem Płoskoniem – trenerami emisji głosu i śpiewu. W listopadzie 2022 roku Chór Misericordias wraz z Chórem Filharmonii Opolskiej wykonał cykl mszalny Missa Jubilata (prawykonanie) autorstwa Barbary Reiman (opolskiej skrzypaczki i kompozytorki) pod dyrekcją Jakuba Montewki –dyrygenta-asystenta w Filharmonii Opolskiej.


 


Brak opisu obrazka

fot. Anna Kwaśnicka


ks. Mateusz Mandalka – kapłan, organista, pedagog, dyrygent, założyciel Chóru Misericordias i Jubileuszowej Orkiestry Symfonicznej, organizator warsztatów muzyczno-liturgicznych. Wieloletni organista przy Parafii pw. św. Antoniego w Zdzieszowicach. Ukończył klasę klarnetu w Państwowej Szkole Muzycznej w Leśnicy. Uczęszczał do Studium Muzyki Kościelnej w Opolu pobierając naukę gry na organach u prof. Alfreda Bączkowicza i dr Gabrieli Czurlok. Studiował na Uniwersytecie Opolskim muzykologię i teologię zwieńczoną pracą nt. Eschatologii motetów Jana Sebastiana Bacha pod kierunkiem prof. dr. hab. Remigiusza Pośpiecha. Aktywnie uczestniczy w życiu diecezji opolskiej organizując wydarzenia muzyczne na szczeblu diecezjalnym, jak również ogólnopolskim. Redaktor i współredaktor kościelnych śpiewników dla organistów, chórów i orkiestr.