Brak opisu obrazka
26 października 2018, piątek | 19:00
Koncert symfoniczny w ramach 27. edycji Festiwalu DRUM FEST

Bilety normalne 45 zł
Bilety ulgowe 25 zł

 

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej

Katarzyna Myćka – marimba

Eriko Daimo – marimba

Svet Stoyanov – marimba

Mark Ford – marimba

Aleksandra Orłowska-Jabłońska – sopran

Rafał Janiak – dyrygent


Program:


Samuel BarberAdagio for Strings

Tomasz Goliński – Concertino Luminosity

Anna Ignatowicz-Glińska – Koncert na 2 marimby

Heitor Villa-Lobos – Bachiana Brasileira nr 5 w wersji na orkiestrę kameralną (opr. Rafał Janiak)

Pius CheungPrincess Chang Ping 


Brak opisu obrazka


Międzynarodowy Festiwal DRUM FEST to jedna z największych imprez festiwalowych odbywających się w Opolu. To unikatowe w skali Europy święto muzyki perkusyjnej jest przestrzenią spotkań fanów z artystami, nauczycieli z uczniami oraz Polaków z zagranicznymi gośćmi. Tegoroczna edycja DRUM FEST będzie wydarzeniem niezwykle kosmicznym.

Do Opola oraz kilku miast południowej Polski zjedzie się crème de la crème światowej muzyki.


W ramach Festiwalu województwo opolskie odwiedziły jedne z największych gwiazd światowej sceny – zarówno jazzowej, rockowej, jak i klasycznej. Festiwal DRUM FEST posiada wieloletnią tradycję i wyjątkowy charakter.


27. edycja DRUM FESTU będzie wydarzeniem o charakterze interdyscyplinarnym, które łączy różnorodne elementy gatunków muzycznych z silnym aspektem edukacji artystycznej. Zaproszeni do udziału goście to najwyższej klasy światowi artyści, którzy zaprezentują swoje umiejętności i kunszt sztuki – oczywiście nie tylko perkusyjnej.


Od lat Festiwal organizowany jest we współpracy z Filharmonią Opolską. Co roku zaproszeni soliści występują na deskach sceny Sali koncertowej, z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Opolskiej. W ubiegłych latach gościliśmy wielu wybitnych muzyków, między innymi: Keiko Abe, Piusa Cheunga, Ludwiga Alberta, Mike’a Terrana i wielu innych. Tegorocznymi solistami będą Katarzyna Myćka (Polska), Eriko Daimo (Japonia), Svet Stoyanov (Bułgaria / USA) oraz Mark Ford (USA), a całość poprowadzi dyrygent Rafał Janiak.


Brak opisu obrazkaMARK FORD – wirtuoz marimby, kompozytor i koordynator klasy perkusji na University of North Texas College of Music w Denton w Teksasie. Wirtuoz marimby, światowej sławy kompozytor i uznany pedagog. Jest profesorem perkusji na Uniwersytecie w Denton w Północnym Teksasie, cenionym kompozytorem muzyki solowej i kameralnej oraz aktywnym marimbafonistą występującym na całym świecie.

W swoim dorobku ma wiele nagranych płyt m.in. z japońską wirtuoz marimby Keiko Abe. Koncertuje i prowadzi warsztaty podczas różnego rodzaju festiwali muzycznych odbywającyh się w Ameryce Południowej, Europie, Azji oraz Australii. Często prowadzi konferencje muzyczne w USA oraz jest koordynatorem największego programu perku- syjego w Stanach Zjednoczonych. MarkFord pełnił też funkcję prezesa Światowego Stowarzyszenia Perku- syjnego ( Percussive Arts Siociety – PAS). Od wielu lat jest cenionym kompozytorem, dowodem na to jest wiele znanych dzieł na marimbę i perkusję, które wykonywane są na całym świecie. Jedne z najbardziej znanych to „Polaris”, „Lore Fanfare”, „Stubernic”, „Heads Up!”, „The Surface of Life” czy „Moon Chasers”. Z okazji jubileuszu 25-cio lecia festiwalu DRUM FEST skom- ponował specjalnie zadedykowany utwór i wykonał go na scenie Drum Festu w Opolu w październiku 2016r. z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Opolskiej. Była to światowa premiera utworu.


 


Brak opisu obrazkaERIKO DAIMO – Chwalona za „hipnotyzujące połączenie dźwięku i wzroku” (Irish Times), nagradzana marimbafonistka, Eriko Daimo, jest jedną z czołowych artystek w swojej dziedzinie.

Jej ostatnie występy obejmują koncerty z udziałem najlepszych światowych orkiestr oraz trasy koncertowe w 20 krajach w Azji, Europie i obu Amerykach. Brała udział w recitalach i kursach mistrzowskich na najbardziej znanych festiwalach perkusyjnych. Jako pedagog udzielała koncertów i kursów mistrzowskich w wielu instytucjach muzycznych, takich jak Uniwersytet w Wiedniu, Konserwatorium Paryskim, Królewskiej Irlandzkiej Akademii Muzycznej.

Urodzona w Kagoshima w Japonii, pani Daimo rozpoczęła naukę muzyczną w wieku 5 lat na fortepianie. Zaczęła studiować marimbę, kiedy wstąpiła do liceum w 1997 roku, a następnie studiowała na Aichi Prefectural University of Fine Arts and Music and the Boston Conservatory.


 


 


 


Brak opisu obrazkaKATARZYNA MYĆKA – wirtuoz marimby o międzynarodowej renomie, założycielka Międzynarodowej Akademii Marimby Katarzyny Myćki. Studia w Akademiach Muzycznych Gdańska, Stuttgartu i Salzburga zakończone dyplomami z wyróżnieniem dopełniły nagrody na międzynarodowych konkursach.


 


 


 


 


 


 


Brak opisu obrazkaSVET STOYANOV – Pochwalony przez New York Times za swoją „dyskretną, ale nieomylną wirtuozerię” oraz „zwycięską kombinację łagodności i płynności”, Svet Stoyanov jest siłą napędową nowoczesnej perkusji.

Svet Stoyanov nagrywał z wieloma wytwórniami, w tym Telarc, Naxos i Bridge Records. Jego ostatnie płyty „Percussive Counterpoint”, a także „Textures and Threads” były transmitowane na całym świecie i oklaskiwane za swoją artystyczną uczciwość, wirtuozowską pomysłowość i doskonałą jakość. Nadchodzące projekty nagraniowe pana Stoyanova zawierają oryginalny koncept audiowizualny, a także płytę z muzyką z jego ojczystego kraju: Bułgarii.

Oprócz swojej różnorodnej kariery, Svet Stoyanov jest dyrektorem i profesorem nadzwyczajnym studiów perkusyjnych w Frost School of Music na University of Miami, gdzie wspólnie opracował najbardziej unikalny i innowacyjny nowoczesny program perkusyjny.

Svet Stoyanov wystąpił w ponad tysiącu recitali i zaprezentował ponad sto kursów mistrzowskich na całym świecie. Jego artystyczna misja jest oddana czystości, jakości i cnocie muzyki.


 


 


Brak opisu obrazkaAleksandra Orłowska – absolwentka Wydziału Wokalnego warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Laureatka konkursów wokalnych w Warszawie, Częstochowie i Wrocławiu. W 2011 roku została przyjęta do Akademii Operowej w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej (sieć ENOA), a od 2013 roku należała do zespołu studia operowego przy La Monnaie. Doskonaliła swoje umiejętności na kursach mistrzowskich pod kierunkiem takich pedagogów, jak: Izabella Kłosińska, Francisco Araiza, José van Dam, Dale Fundling, Tom Krause, Eytan Pessen, Ewa Podleś, Jocelyne Dienst-Bladin, Anita Garanča, Andrejs Žagars i Udo Reinemann.


 


 


 


Materiały: DRUM FEST


 


Brak opisu obrazka


Rafał Janiak – dyrygent. Ukończył z wyróżnieniem studia dyrygenckie pod kierunkiem prof. Antoniego Wita (2011), a także studia kompozytorskie (również z wyróżnieniem) w klasie prof. Stanisława Moryto (2010) na Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina w Warszawie. W roku 2016 uzyskał tytuł doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie dyrygentura,


W swoim dorobku posiada wiele nagród zdobytych w konkursach muzycznych ogólnopolskich i międzynarodowych wśród nich m.in. I nagrodę  I Konkursu Kompozytorskiego im. Jana Pawła II w Warszawie (2007), III nagrodę IV Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „Musica Sacra” w Częstochowie (2008), wyróżnienie na  51. Ogólnopolskim Konkursie Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda w Warszawie (2010), a także był półfinalistą Conductitng Competition „Donatella Flick” w Londynie (2014). Jest zwycięzcą konkursu na napisanie opery organizowanego przez Teatr Wielki w Łodzi. Jury, pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Pendereckiego przyznało jednogłośnie Grand prix. Dodatkowo zdobył również laur nagrody publiczności.  Premiera opery „Człowiek z Manufaktury” odbędzie się w 2019 r..


Dwukrotnie był laureatem „Studenckiego Nobla” (2009, 2010), a także stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007,2012), Keimyung University Foundation (Korea Południowa 2009), oraz dwukrotnie Prezydenta Miasta Gdańska (2005, 2009). W 2018 został laureatem programu stypendialnego „Młoda Polska” a także otrzymał prestiżowe stypendium dla wybitnego młodego naukowca przyznane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.


W sezonie 2012/13 był asystentem Antoniego Wita, a w sezonie 2013/14 Jacka Kaspszyka w Filharmonii Narodowej.


Rafał Janiak regularnie koncertuje z orkiestrami m.in. Filharmonii Narodowej, Narodową Orkiestrą Polskiego Radia w Katowicach, Sinfonii Juventus oraz Filharmonii Śląskiej, Krakowskiej, Bałtyckiej, Gorzowskiej, Zielonogórskiej, Rzeszowskiej i Opolskiej.


We wrześniu 2012 Rafał Janiak zadebiutował na festiwalu „Warszawska Jesień” prowadząc koncert z udziałem orkiestry Filharmonii Narodowej,  Podczas kolejnej edycji „Warszawskiej Jesieni” (2013) artysta poprowadził koncert finałowy.


Repertuar artysty obejmuje dzieła symfoniczne, koncertowe a także oratoryjne. W 2011 roku zadebiutował jako dyrygent operowy prowadząc premierowe przedstawienie „Cosi fan tutte” W.A.Mozarta. W 2014 na deskach Warszawskiej Opery Kameralnej we współpracy z UMFC objął kierownictwo artystyczne nowej inscenizacji „Don Giovanniego” W.A.Mozarta, a w 2017 na scenie kameralnej Teatru Wielkiego w Warszawie „Oniegina” Czajkowskiego (współpraca z UMFC).


Od 2016 roku artysta współpracuje z Teatrem Wielkim w Łodzi, dyrygując m.in. „Barona Cygańskiego” J.Straussa a także „Turandot” Pucciniego.


Od 2017 roku jest kierownikiem artystycznym Chopin University Chamber Orchestra.


Aktualnie pracuje na stanowisku adiunkta na swojej macierzystej uczelni.


 


Materiały własne artysty