Trio Mandili
Tatuli Mgeladze – wokal
Mariam Kurasbediani – wokal
Tako Tsiklauri – wokal
Czy współczesna baśń kaukaska może wybrzmiewać dźwiękami tradycyjnej muzyki gruzińskiej? Czy może przybrać formę trzech delikatnych, łagodnych kobiecych głosów, które magicznym brzmieniem, niczym strumienie spływające z gór, przenikają wprost do serca…?
Owa baśń zaczęła się w dniu, który miał wyglądać zupełnie tak samo, jak każdy inny. Trzy przyjaciółki podczas spaceru po swojej wiosce, postanowiły zaśpiewać piosenkę. Jednak w życiu dziewcząt zmienił się jeden element: Tatuli nagrała to wykonanie z nowej perspektywy selfie i umieściła w internecie. To była ta zmiana w codziennej rutynie, która na zawsze odmieniła życie dziewcząt. W ciągu dwóch tygodni wideo obejrzała wielomilionowa publiczność.
Popularność Trio Mandili rośnie z każdym dniem. Dziś grupa ma ponad 1,3 mln subskrybentów na Facebooku i około 1,2 mln na YouTube. Ich liryczne kompozycje, oparte na tradycyjnej muzyce gruzińskiej, odkrywają piękno malowniczej Gruzji oraz unikalność duszy jej mieszkańców.
Nazwa grupy nie została wybrana przypadkowo. Mandili to kobiece nakrycie głowy w kształcie szalika. Tradycyjnie, gruzińskie kobiety rzucały tę chusteczkę na ziemię, gdy chciały pogodzić skonfliktowanych mężczyzn.
Trio Mandili jest częstym gościem popularnych programów telewizyjnych i radiowych. Zespół aktywnie koncertuje na całym świecie. Artystki odwiedziły już Belgię, Niemcy, Włochy, Ukrainę, Izrael, Polskę, Bułgarię, Szwajcarię, Austrię, Węgry, Litwę, Łotwę i Estonię. Do tej pory zespół wydał trzy albumy: With Love (2015 r.), Enguro (2017 r.) oraz tegoroczny Sakartvelo.
Od momentu wybuchu wojny w Ukrainie, Artystki z wielkim zaangażowaniem pomagają uchodźcom wojennym, którzy schronienie znaleźli we wschodniej Polsce. Często odwiedzają przygraniczne tereny, podnosząc na duchu ludzi nie tylko dobrym słowem.