11 maja 2024, sobota | 19:00

Andrzej Lewocki – gitara flamenco

Mateusz Pliniewicz – skrzypce

muzyka żydowsko-arabska.

Utkana szlachetnymi kamieniami, złotymi dywanami, pachnącymi przyprawami i opowieściami rodem z Baśni 1001 nocy – podróż po muzyce żydowskiej zagrana przez wybitnych muzyków polskiej sceny. Między pieśniami po hebrajsku, arabsku, pojawia się też Jidysz i Ladino – stary żydowski język używany przez sefardyjskich Żydów dawno temu w Hiszpanii. W ich projekcie muzycznym w fascynujący sposób krzyżują się melodie pradawnego świata. Tam gdzie początek muzyki flamenco, tam gdzie żydowskie melodie wygnanych z Hiszpanii ludzi plotły się z arabskimi wpływami. Tak powstał język Ladino, dzisiaj już prawie nieużywany; i tak powstała muzyka Żydów Sefardyjskich. Projekt wokalistki Magdy Navarrete stworzony na potrzeby festiwalu Tygiel Kultur – World Orchestra.

Magda Navarrete – profesjonalna wokalistka od lat związana z Warner Music i Agorą, performerka, tancerka flamenco. Z drugiej – dyrektor Instytutu Modern Vocal Training i znana trenerka głosu. Jej unikalny styl jest wynikiem niezwykłej życiowej podróży, w której mieszają się wpływy polskie, latynoskie, żydowskie i hiszpańskie. Występowała na całym świecie, od Kanady po Urugwaj, od Finlandii po Hiszpanię. Na festiwalach takich jak Dublin Fringe Festival w Irlandii czy Folk Alliance w Kanadzie oraz na największych scenach w jej ojczyźnie – Polsce: NOSPR w Katowicach, Teatr Polonia, Teatr Syrena. Tworzy własne spektakle teatralne i sprawia, że jej koncerty są niezapomnianym przeżyciem, łącząc taniec i śpiew w swoich występach.